Místo zoufalého hledání v tašce a po kapsách a marného vzpomínání, kam jste zase zašantročili klíče nebo otevírací čip, stačí jednoduše vytáhnout mobil. Poslouží třeba aplikace od českého start-upu Sharry. Ta už takto otevírá dveře a turnikety do desítek newyorských mrakodrapů nebo moderních budov v Evropě – a v následujících měsících se rozšíří do ještě více míst. Do Sharry totiž vkládá důvěru a především peníze karlínský fond J&T Ventures. Nalije do něj vyšší desítky milionů korun.

Aplikace start-upu není pouze virtuálním klíčem ke dveřím, slouží i k přivolání výtahu, rezervaci pracovních a parkovacích míst, hlášení závad. Zaměstnanci v ní mohou také dostávat například upozornění od správce budovy. Už nyní software aktivně využívá více než sto tisíc lidí, díky investici by jejich počet měl skokově narůst. Firma hodlá v letošním roce potvrdit svou pozici mezi lídry na PropTech trhu (propojení realitního trhu a moderních technologií – pozn. red.).

„Jsme jedním ze světových lídrů v oblasti chytré správy přístupů do budov. Projekty, na kterých jsme dělali a které aktuálně připravujeme, jsou největšími zakázkami svého druhu ve světě. Porážíme i konkurenci z řad amerických start-upů, které mají k dispozici řádově víc peněz,“ tvrdí Josef Šachta, jeden ze zakladatelů Sharry. Tuto firmu založil v roce 2016 společně s Jakubem Řezníčkem, Michalem Čeřovským a Vladimírem Cibulkou.

První projekt připravil Sharry pro developera Skansku, která sháněla mobilní aplikaci pro správu své kancelářské budovy. Lidé ze start-upu zároveň v roce 2019 vyhráli tendr tohoto developera pro všechny jeho nové administrativní budovy ve střední Evropě. Dnes software Sharry využívá řada firem ve zhruba stovce budov v šesti zemích světa. Mnoho z nich je v New Yorku, a mezi nimi je o futuristická novostavba One Vanderbilt vysoká 427 metrů.

Aplikace dále slouží v Bukurešti, Johannesburgu nebo v projektu pražské Masaryčky a bratislavských Sky Park Offices od studia Zaha Hadid. „Díky smlouvám s globálními společnostmi rozšíříme náš produkt minimálně do dalších 50 zemí, a to ještě letos,“ myslí si Šachta.

Do Spojených států se firma dostala díky programu agentury CzechInvest, kdy se Sharry podařilo v roce 2019 ulovit velkou rybu – jejím klientem se stala společnost SL Green, největší vlastník kancelářských ploch na newyorském Manhattanu. Ve stejném roce navíc do start-upu vstoupil seedovou investicí (počáteční vklad peněz, kdy firma ještě negeneruje vlastní zisky – pozn. red.) fond Presto Ventures.

J&T Ventures teď investicí získalo v Sharry desetiprocentní podíl. „Podobné technologie přestávají být doménou pouze prémiových projektů. S rozmachem hybridní práce si firmy najímají menší kanceláře, kde se střídá víc lidí, majitelé budov se zase musí starat o více menších nájemců, což vyžaduje chytrý software,“ okomentoval důvody investice manažer z fondu David Polach.

Příležitost vidí zakladatelé právě v covidovém úniku firem z velkých kanceláří, které zároveň přechází například na hybridní styl práce. „Dříve majitelé pronajali prostor jedné velké firmě a měli hotovo. Kvůli poptávce po menších kancelářích ale budou muset hledat více menších nájemců, které je třeba efektivně spravovat. A k tomu také potřebují nějaký digitální nástroj,“ potvrzuje Čeřovský ze Sharry. 

Investici od karlínského fondu hodlá čtveřice zakladatelů využít k rozšíření svého týmu, který aktuálně čítá 45 zaměstnanců. Minimálně dalších 15 lidí chce firma nabrat. 

J&T Ventures je fond rizikového kapitálu o velikosti 47 milionů eur, který investuje do slibných technologických společností v raných i pokročilejších fázích. Do jeho portfolia patří například start-upy LivePenalty, Daytrip nebo Yieldigo. Fond již vyexitoval projekty Dotykačka, 720 Degrees či Dateio.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist