Evropské protiteroristické uskupení Takuba v Mali, kde působí i čeští vojáci, končí. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v pondělí řekl, že francouzské jednotky nemohou pokračovat v Mali v boji proti islamistickým teroristům.

A agentuře Reuters tři diplomatické zdroje potvrdily, že Francie se dohodla s partnery z několika evropských zemí, které mají své vojáky v Mali, že tento týden oznámí začátek stahování, které by mělo trvat několik měsíců. Konec uskupení Takuba HN potvrdil i český diplomatický zdroj.

Mali je klíčovou zemí, přes kterou míří do Evropy tisíce migrantů. Boj proti islamistům měl oslabit tlak, který přispíval k tomu, že mnozí místní se raději rozhodli podstoupit riskantní cestu za vidinou lepšího života.

Praha do Afriky na tuto misi vyslala 60 příslušníků speciálních jednotek, kteří měli s kolegy z Francie, Maďarska, Švédska, Dánska, Estonska a dalších států EU plus z Norska a Velké Británie bojovat proti islamistům v Sahelu. Vzhledem k plánované délce stahování vojáků je navíc nejistý osud výcvikové mise EU v Mali, které v druhé polovině tohoto roku mají velet čeští vojáci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se