Pod stůl spadl začátkem února záměr tchajwanského výrobce čipů GlobalWafers na převzetí firmy Siltronic sídlící v Mnichově. Hlavním důvodem, proč chystaná akvizice za pět miliard dolarů nevyšla, byla nechuť německé vlády, aby domácího výrobce čipů získal zahraniční investor. V krátké době je to již druhý takový případ v Evropě. Mnohem větší spojení s britským výrobcem Arm chystala americká Nvidia. K obchodu však nedošlo, byť nabízela 40 miliard dolarů v akciích a hotovosti.

V Česku ale vzbudilo větší zájem neúspěšné převzetí Siltronicu. Posílilo spekulace, že to změní strategii největšího světového výrobce čipů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). A že tchajwanský koncern při rozhodování o tom, kam umístí nové evropské slévárny pro čipy, upřednostní Česko před Německem, kde už Tchajwanci dříve potvrdili ranou fázi plánování a vyjednávání.

V Česku je i několik firem a výzkumných pracovišť, jež by se do dodávek pro případnou evropskou továrnu TSMC mohly zapojit – třeba onsemi, Delong Instruments nebo brněnský CEITEC .

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se