Existují dva dobré důvody, proč bylo nutné přepracovat rozpočet, který koaliční vláda premiéra Fialy zdědila. Prvním z nich je rozpočtová laxnost minulé ministryně, ale ještě důležitějším důvodem byla nutnost „přepočítat“ rozpočet na mnohem vyšší inflaci. To se stalo, a tak rozpočet počítá nejen s vyššími příjmy, ale i valorizací penzí a potřebou některé jiné výdaje navýšit.

Proškrtání rozpočtu a zohlednění inflace přineslo docela impresivní výsledek. Z rozpočtu atakujícího hranici schodku 400 miliard se stal, po několika týdnech zřejmě náročné práce, rozpočet se schodkem pod 300 miliard. S tím, jak poskočí nominální HDP (zejména díky inflaci, ale také asi o hezký růst ekonomiky), mohl by se deficit dostat komfortně pod hranici pěti procent HDP. To vše zní jako dobré zprávy.

Realita je bohužel horší. Fakticky totiž stojíme teprve na začátku konsolidace státních financí a úplně snadný proces to nebude. A zejména platí, že teze „nedotkne se to lidí“ je samozřejmě nesmysl (přece právě lidé do rozpočtu, na rozdíl třeba od opic, peníze odvádí a z rozpočtu k nim zpět směřují – k opicím též, třeba přes podporu zoo, ovšem v míře spíše zanedbatelné).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.