Parlament poslal do druhého čtení návrh zákona o státním rozpočtu 2022. Největší diskusi po právu vyvolává záměr meziročně nezvednout platby za státní pojištěnce. Ve veřejné debatě zaznívaly spíše argumenty populistické „Berete těm z první linie!“, „Ohrožujete dostupnost zdravotní péče!“. Málo je slyšet racionální porovnání. Pokusme se o ně.
V roce 2008, kdy zdravotnictví rozhodně nebylo nedostupné či nekvalitní (ač platy lékařů byly mnohem nižší než dnes), stát platil za státní pojištěnce 677 korun měsíčně. To bylo sedm procent z průměrného starobního důchodu. Ještě v roce 2017 to bylo 7,8 procenta. Minulá vláda ANO a ČSSD to v roce 2021 posunula na 11,5 procenta.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









