Před 13 lety se radnice Prahy 7 rozhodla, že si do jedné ze svých škol, konkrétně T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, pořídí s pomocí magistrátní dvacetimilionové dotace tepelná čerpadla. Měla jí ušetřit 30 procent nákladů na vytápění. Jenže ta nefungovala, jak měla, a městská část proto musela část dotace – 7,5 milionu korun – vrátit. Způsobenou škodu nyní vymáhá jak po dodavatelské firmě, tak po bývalých politicích včetně tehdejšího starosty Prahy 7 Marka Ječménka (ODS) či jeho tehdejšího zástupce Tomáše Kaštovského (ODS). Ti totiž ani po upozornění vadné dílo nereklamovali.

Obvodní soud pro Prahu 7 ale před koncem roku tuto žalobu zamítl. „Předpoklad pro odpovědnost za škodu, tedy vznik škody, není naplněn,“ konstatovala v rozsudku, který HN nyní získaly, soudkyně Iva Kaňáková. Odůvodnila to neobvykle. Radnice městské části totiž dotaci musela vrátit magistrátu a veřejné rozpočty tak o nic nepřišly. „Žalobce jako městská část sám majetek nemá, pouze spravuje majetek hlavního města Prahy. Je proto vyloučeno, aby tak došlo ke zmenšení majetku hlavního města Prahy,“ konstatovala soudkyně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se