V záplavě zpráv o tom, jak všechny energetické suroviny letí kvůli ruské invazi na Ukrajinu nahoru, jedna komodita strmě padá. Jsou to emisní povolenky. Ty za posledních pár dní ztratily třicet procent ze své hodnoty a stojí něco přes 60 eur. A jsou tak nejlevnější od loňského listopadu.

Důvodů, proč povolenky padají, je podle oslovených odborníků hned několik. „Povolenky byly v posledním roce z nemalé části nakupovány čistě spekulativně,“ komentuje vývoj ředitel strategie poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer. „Myslíme si, že trh zareagoval na množící se prohlášení z energetiky a politiky, která požadují či připouští revizi či přímo útlum sytému EU ETS (evropský systém obchodování s povolenkami, pozn. red.).“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.