Domácí supermarkety, hypermarkety, e-shopy zaměřené na rozvoz potravin nebo velkoobchody se zapojily do humanitární pomoci Ukrajině. Do země, na kterou Rusko před dvěma týdny zaútočilo, posílají peníze, hygienické potřeby i potraviny.
Například síť Albert vyšle na Ukrajinu postupně materiální pomoc za 10 milionů korun a zapojí se také do zásobování pražského Kongresového centra, kde hlavní město shromažďuje uprchlíky k registraci v Česku.
Řetězec se také připojil k iniciativě velkých obchodních sítí zapojených ve Svazu obchodu a cestovního ruchu, kteří chtějí zaměstnancům z Ukrajiny vyplácet mzdu i v případě, pokud by odjeli bránit vlast. Sítě, mezi kterými jsou Billa, Kaufland, Lidl, Makro nebo e-shopy Rohlík a Košík, by těmto pracovníkům posílaly polovinu výplaty po dobu tří měsíců.
V roce 2021 byla průměrná mzda zaměstnanců v maloobchodu 34 699 korun, uvádí Český statistický úřad.
Albert, který podle poslední výroční zprávy v roce 2020 v Česku utržil přes 60 miliard korun a jeho zisk přesáhl 1,7 miliardy, nabídku rozšířil. „Rodinám zaměstnanců, kteří dostali povolávací rozkaz, poskytujeme sto procent mzdy,“ říká pro HN mluvčí řetězce Jiří Mareček. Na otázku, kolik zaměstnanců sítě už na Ukrajinu odešlo, ale Mareček neodpověděl.
Většina řetězců o tom nechce mluvit nebo na zaslané dotazy reagovala obecnými prohlášeními. Zástupci Lidlu nechtěli nabídku ukrajinským pracovníkům komentovat z etických důvodů, stejně jako to, kolik zaměstnanců odjelo, jak je nahradí nebo kolik to bude firmu stát.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.