Říká se, že jako první ve válce umírá pravda. Ať už jste v konfliktu agresorem nebo obětí, vždy najdete řadu důvodů, proč ji nechcete ukázat. Potřebujete přece před nepřítelem tajit přesuny vojsk, zastřít skutečný rozsah škod nebo ztrát na lidských životech. Proto se během válečného šílenství utahují šrouby cenzury a naopak se povoluje uzda propagandě. Svět tak zaplavují těžko ověřitelné zprávy z bojiště.
Jenže tohle se s 21. stoletím rychle mění. Nad našimi hlavami totiž krouží stále početnější flotila družic sledující každičký kout Země. Flotila, která už není jen v rukou vojáků a špionů, ale i akademiků a soukromých firem. A to má značné dopady.
Když koncem února Rusko nevyprovokovaně napadlo Ukrajinu, pro mnohé to nebyl blesk z čistého nebe. Dlouhé týdny jsme totiž mohli pozorovat hromadění ruské vojenské techniky a mužstva u ukrajinských hranic. Oproti záběrům ze sociálních sítí, které zpravidla ukazovaly pohyb armády po komunikacích, dával pohled z vesmíru nahlédnout i do míst, kam se civilisté jen tak nedostanou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.