V den, kdy bylo na Ukrajině vydáno celostátní varování před leteckým bombardováním a v Kyjevě byl pro jistotu vyhlášen zákaz vycházení, přijeli premiéři Česka, Polska a Slovinska na Ukrajinu na jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Evropská unie také kvůli invazi na Ukrajinu v úterý uvalila na Rusko již čtvrtý balík sankcí, zaměřený tentokrát na nejvyšší vrstvy společnosti.

"Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku," prohlásil večer před novináři český premiér Petr Fiala po setkání se Zelenským.

Premiéři Polska a Slovinska mluvili o tom, že Ukrajina musí mít k dispozici zbraně, aby se mohla účinně bránit, a že tato východoevropská země patří do Evropy. "Budeme samozřejmě podporovat vaše členství" v EU, uvedl šéf slovinské vlády Janez Janša. Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který se do Kyjeva vypravil rovněž, podle agentury Reuters řekl, že na Ukrajinu by měla být vyslána mezinárodní mírová mise. "Myslím, že je nezbytné mít mírovou misi - NATO, případně nějakou širší mezinárodní strukturu, ale misi, která se bude schopna bránit, která bude operovat na ukrajinském území," uvedl de facto nejvlivnější polský politik.

Prezident Zelenskyj v příspěvku na sociálních sítích označil za silný projev podpory pro bojující Ukrajinu. "Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme," uvedl Zelenskyj na sociální síti Telegram. Premiér Denys Šmyhal ještě před setkáním se Zelenským ocenil odvahu státníků.

Dva zdroje HN potvrdily, že s nápadem navštívit Kyjev oslovil Petra Fialu (ODS) minulý týden polský premiér Mateusz Morawiecki. Podobně se o cestě dozvěděli šéfové klíčových unijních institucí. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se