Rusové v Česku to nyní nemají jednoduché – zvláště ti, kteří nesouhlasí s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Na jedné straně je nedůvěra a někdy až nenávistné projevy ze strany Čechů. Na straně druhé strach, že pokud se veřejně postaví proti prezidentem Vladimirem Putinem vedené válce, mohli by v domovském Rusku kvůli tomu skončit ve vězení. Přesto vznikl Pražský ruský antiválečný výbor, který už skoro měsíc organizuje protiválečné demonstrace. A tento víkend plánuje svou zatím největší akci.

„Ruští občané v Česku musí mít možnost říct hromadně a nahlas „Ne válce“, „Ne Putinovi“, „Jsme s Ukrajinou“. Měli bychom dát jasně najevo, že Rusové v Praze jsou součástí české společnosti, a ne tajní podporovatelé putinismu,“ stojí v pozvánce na sociálních sítích.

Hlavní organizátor Anton Litvin říká, že tuto demonstraci potřebují vidět především Češi. „V posledních týdnech se mě v rozhovorech ptají, jak se Rusové staví k válce. Je jich zde více než 40 tisíc, ale pro Čechy jsou jejich názory stále záhadou. Proto jsem navrhl zorganizovat tuto akci, abychom na tyto otázky odpověděli.“

Průvod, který ruští aktivisté v Praze organizují, se nazývá „Rusové proti Putinovi“. Na sobotní událost se na Facebooku k čtvrtečnímu poledni přihlásilo na pět set lidí. Jeden z organizátorů, politolog Alexander Morozov, ale očekává až dva tisíce účastníků. Průvod začne v jednu hodinu odpoledne na náměstí Míru a poputuje na Staroměstské náměstí, kde se promění v demonstraci proti válce.

Důvodem, proč by se tentokrát na demonstraci mělo ukázat tolik lidí, je podle Morozova to, že se mnozí Rusové v posledním měsíci zapojili do dobrovolnické činnosti. „Všichni už s tím mají nějakou přímou zkušenost a všechny nás to trápí,“ říká. Litvin dodává, že se do Prahy chystají Rusové, Bělorusové, Kazaši a Moldavané i z jiných částí Česka.

Zpřísnění ruských zákonů v posledních týdnech se kromě opozičních médií dotýká také běžných lidí. Podle nezávislého ruského lidskoprávního projektu OVD Info například soud ve městě Tver uložil pokutu za plakát s nápisem „Fašismus neprojde“. Podle soudu heslo vyjadřuje negativní vztah k Ozbrojeným silám Ruské federace. Pokutovány jsou i výzvy jako „Mír“ nebo pouhá přítomnost na demonstraci jako „mlčenlivá podpora a solidarita s aktivisty“. Někteří lidé se proto i v Česku bojí vyjádřit svůj odpor vůči válce. Na sociálních sítích si navzájem doporučují si vzít roušky, brýle a čepice nebo si schovat obličeje před kamerami novinářů za protiválečné plakáty.

„Hlavně se to týká těch, kteří v Rusku mají své děti, mají strach,“ říká Morozov, ale vzápětí upozorňuje, že tyto obavy jsou podle něj zatím zveličené. Postih příbuzných v Rusku za projevy rodinných příslušníků za hranicemi nezmiňují ani současné ruské zákony. „Nevylučuji však, že v Moskvě, na ministerstvu zahraničí nebo Federální službě bezpečnosti (FSB) někdo zkoumá reportáže a fotografie ruských demonstrací, které se ale odehrávají po celém světě.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist