Ještě 2. března, tedy více než týden po ruské invazi na Ukrajinu, která vystřelila ceny komodit nahoru, konejšil člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub veřejnost tvrzením, že růst ekonomiky bude sice pomalejší, ale kladný. A že inflace bude sice vyšší, ale že o moc nepřesáhne 11 procent (a i to až v dubnu či květnu). Uběhly pouhé tři týdny a všechno je jinak.

Již míra únorové inflace, zveřejněná 10. března, přesáhla 11 procent a nezdá se, že je se zdražováním konec. Také šéf ČNB Jiří Rusnok v nedávném rozhovoru vcelku otevřeně přiznal, že se inflace nad hranici 10 procent podívá nikoliv nevýrazně a že se ani koncem roku na „normální“ úrovně (jak původně ČNB slibovala) nevrátí. Ve světle únorových (tj. stále ještě vesměs předválečných) cenových dat ale ani neměl moc co jiného říkat: ceny průmyslových výrobců v té době poskočily o více než 21 procent, zemědělských producentů skoro o 23 procent a ceny stavebních prací bezmála o devět procent.

Všechny tři kategorie mají přitom nakročeno k dalšímu zrychlení růstu ve druhém a třetím pololetí: vyšší ceny energií, odchod spousty ukrajinských pracovníků, slabé osevní plochy na Ukrajině zvýší cenové tlaky ve všech těchto oblastech. Od koruny meziročně silnější o pět procent nemůžeme čekat zázraky v krocení výrazně dvouciferné inflace.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.