Cynik by při pohledu na akcie prohlásil, že si investoři vzali k srdci základní burzovní poučku: kupuj, když na ulicích teče krev. Navzdory válce na Ukrajině trhy prudce posilují. S&P 500 se nachází pouze tři procenta pod historickým maximem, a to navzdory markantně komplikovanějšímu makroprostředí. Lze současný růst trhů ospravedlnit, nebo se indexy zcela odtrhly od fundamentů?

Burzy zpevnily v reakci na zamrznutí rusko-ukrajinské roztržky. Válka zůstane lokálním konfliktem a zapojení NATO zřejmě nehrozí. V takových momentech nás historie učí, že záchvaty geopolitického rizika rychle odezní. Nicméně tento pohled abstrahuje od celé plejády doprovodných efektů konfliktu – zejména brutálního nárůstu cen energetických a agrárních komodit.

Podstatnou část kurzového vzestupu vysvětlují technické faktory. Vzhledem k propadům na přelomu února a března poklesla v portfoliích fondů váha akciové složky. Aby se tyto instituce narovnaly na své cílové alokace před koncem prvního kvartálu, musely akcie opět dokupovat. Díky tomu přiteklo do akcií více než 200 miliard dolarů. Indexy podpořily i výprodeje na trzích vládních bondů. Investoři opouští dluhopisové fondy a nakupují akcie, které fungují jako určitá pojistka proti inflaci. K pozitivní výkonnosti burz přispívá i rostoucí obliba tzv. momentum-based strategií (sledování trendu).

Nicméně argument, že inflační prostředí podporuje akcie, ignoruje komplexní realitu. Nastanou totiž tlaky na zvýšení cen vstupů a mzdových nákladů. Válka a sankce naopak promluví do slabšího růstu tržeb. Výsledná eroze marží může spustit tržní poklesy. V této fázi navíc musí centrální banky přistoupit k razantnějšímu než očekávanému utažení politiky. Do konce roku tak citelně vzrostou reálné dluhopisové výnosy, což tradičně sráží burzy dolů.

Nynější euforie se tak nejspíše ukáže jako přechodná a další volatilitu nelze v brzké době vyloučit. Úspěšné investování se letos neobejde bez pečlivého analyzování dopadů současného makroprostředí na jednotlivé sektory.