Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek na regionální konferenci vyjádřil silnou podporu Afghánistánu. Slíbil, že Peking bude podporovat „mírový a stabilní rozvoj“ této asijské země, kterou po loňském odchodu západních sil a kolapsu vlády nyní ovládá islamistické hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AP. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání uvedl, že přítomnost Spojených států a NATO v zemích hraničících s Afghánistánem je nepřijatelná. Lavrov podle agentury Interfax také oznámil, že Rusko akreditovalo prvního diplomata vlády Tálibánu. Tu Moskva dosud neuznala.

Si přislíbil čínskou podporu Kábulu v poselství na schůzce zástupců Afghánistánu, Číny, Ruska, Pákistánu, Íránu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu v historickém městě Tchun-si ve východočínské provincii An-chuej. Pořádání konference podle AP vyjadřuje snahu Pekingu hrát v Afghánistánu vedoucí úlohu po stažení amerických a spojeneckých vojsk v srpnu loňského roku.

Afghánci usilují o „mírový, stabilní, rozvinutý a prosperující Afghánistán“, který „slouží společným zájmům zemí regionu i mezinárodnímu společenství“, tvrdí čínský vůdce. Peking podle něj po celou dobu respektuje svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu a je odhodlán podporovat jeho rozvoj. Bližší podrobnosti Si neuvedl, AP však připomíná, že Čína již do Afghánistánu posílá humanitární pomoc a chtěla by tam otevřít měděný důl.

Loni koncem července – měsíc před nástupem Tálibánu k moci – přijal čínský ministr zahraničí Wang I vysoce postavené představitele tohoto radikálního islamistického hnutí. Tálibán tehdy označil za „klíčovou“ sílu důležitou pro mír a obnovu Afghánistánu. Při této a dalších příležitostech Číňané naléhali na Tálibán, aby dal záruky, že v Afghánistánu nenajdou útočiště lidé z čínské turkické muslimské menšiny Ujgurů, kteří podle Pekingu usilují o svržení čínské vlády ve svém domovském regionu Sin-ťiangu. Wang minulý týden nečekaně navštívil Kábul.

Čína podobně jako jiné země vládu Tálibánu dosud neuznala, zároveň ale nové vládce Afghánistánu otevřeně nekritizovala a ponechala otevřené i své velvyslanectví v Kábulu.

Šéf ruské diplomacie Lavrov, který byl na konferenci rovněž přítomen, podle agentury TASS uvedl, že Rusko nesouhlasí s možným rozmístěním vojenské infrastruktury USA a NATO ve středoasijských zemích sousedících s Afghánistánem. Vyjádřil také obavy z plánů teroristické organizace Islámský stát na destabilizaci Střední Asie. Ve středu se Lavrov sešel s čínským ministrem zahraničí, dohodli se na posílení spolupráce obou zemí „v nynější složité mezinárodní situaci“.

Lavrov také oznámil akreditaci prvního diplomata nové afghánské vlády v Rusku. „Minulý měsíc přicestoval do Moskvy první afghánský diplomat, vyslaný novým režimem. V našem ministerstvu obdržel akreditaci,“ řekl Lavrov podle Interfaxu. „Nehledě na nedostatek manažerských zkušeností, finanční a ekonomická omezení, politický a diplomatický nátlak USA a jeho spojenců se nové vládě Afghánistánu celkově daří vypořádat se s udržením státu nad vodou,“ dodal na adresu Kábulu. Rusko vládu Tálibánu dosud neuznalo, ministr za „základní překážku“ v tomto směru označil „nedostatečnou reprezentativnost“ kabinetu. Nové orgány by podle něj měly zastupovat nejen různé etnické skupiny, národnostní a náboženské menšiny, ale i politické síly.

Interfax připomněl, že teroristické hnutí Tálibán je v Rusku zakázáno. Loni v říjnu se prezident Vladimir Putin zmínil, že Tálibán by mohl být vyškrtnut ze seznamu teroristických organizací, ale dodal, že rozhodnout by se o tom mělo na úrovni OSN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist