Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek na regionální konferenci vyjádřil silnou podporu Afghánistánu. Slíbil, že Peking bude podporovat „mírový a stabilní rozvoj“ této asijské země, kterou po loňském odchodu západních sil a kolapsu vlády nyní ovládá islamistické hnutí Tálibán. Informovala o tom agentura AP. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na setkání uvedl, že přítomnost Spojených států a NATO v zemích hraničících s Afghánistánem je nepřijatelná. Lavrov podle agentury Interfax také oznámil, že Rusko akreditovalo prvního diplomata vlády Tálibánu. Tu Moskva dosud neuznala.

Si přislíbil čínskou podporu Kábulu v poselství na schůzce zástupců Afghánistánu, Číny, Ruska, Pákistánu, Íránu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu v historickém městě Tchun-si ve východočínské provincii An-chuej. Pořádání konference podle AP vyjadřuje snahu Pekingu hrát v Afghánistánu vedoucí úlohu po stažení amerických a spojeneckých vojsk v srpnu loňského roku.

Afghánci usilují o „mírový, stabilní, rozvinutý a prosperující Afghánistán“, který „slouží společným zájmům zemí regionu i mezinárodnímu společenství“, tvrdí čínský vůdce. Peking podle něj po celou dobu respektuje svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Afghánistánu a je odhodlán podporovat jeho rozvoj. Bližší podrobnosti Si neuvedl, AP však připomíná, že Čína již do Afghánistánu posílá humanitární pomoc a chtěla by tam otevřít měděný důl.

Loni koncem července – měsíc před nástupem Tálibánu k moci – přijal čínský ministr zahraničí Wang I vysoce postavené představitele tohoto radikálního islamistického hnutí. Tálibán tehdy označil za „klíčovou“ sílu důležitou pro mír a obnovu Afghánistánu. Při této a dalších příležitostech Číňané naléhali na Tálibán, aby dal záruky, že v Afghánistánu nenajdou útočiště lidé z čínské turkické muslimské menšiny Ujgurů, kteří podle Pekingu usilují o svržení čínské vlády ve svém domovském regionu Sin-ťiangu. Wang minulý týden nečekaně navštívil Kábul.

Čína podobně jako jiné země vládu Tálibánu dosud neuznala, zároveň ale nové vládce Afghánistánu otevřeně nekritizovala a ponechala otevřené i své velvyslanectví v Kábulu.

Šéf ruské diplomacie Lavrov, který byl na konferenci rovněž přítomen, podle agentury TASS uvedl, že Rusko nesouhlasí s možným rozmístěním vojenské infrastruktury USA a NATO ve středoasijských zemích sousedících s Afghánistánem. Vyjádřil také obavy z plánů teroristické organizace Islámský stát na destabilizaci Střední Asie. Ve středu se Lavrov sešel s čínským ministrem zahraničí, dohodli se na posílení spolupráce obou zemí „v nynější složité mezinárodní situaci“.

Lavrov také oznámil akreditaci prvního diplomata nové afghánské vlády v Rusku. „Minulý měsíc přicestoval do Moskvy první afghánský diplomat, vyslaný novým režimem. V našem ministerstvu obdržel akreditaci,“ řekl Lavrov podle Interfaxu. „Nehledě na nedostatek manažerských zkušeností, finanční a ekonomická omezení, politický a diplomatický nátlak USA a jeho spojenců se nové vládě Afghánistánu celkově daří vypořádat se s udržením státu nad vodou,“ dodal na adresu Kábulu. Rusko vládu Tálibánu dosud neuznalo, ministr za „základní překážku“ v tomto směru označil „nedostatečnou reprezentativnost“ kabinetu. Nové orgány by podle něj měly zastupovat nejen různé etnické skupiny, národnostní a náboženské menšiny, ale i politické síly.

Interfax připomněl, že teroristické hnutí Tálibán je v Rusku zakázáno. Loni v říjnu se prezident Vladimir Putin zmínil, že Tálibán by mohl být vyškrtnut ze seznamu teroristických organizací, ale dodal, že rozhodnout by se o tom mělo na úrovni OSN.