Češi jsou národem pejskařů. Jak ale hodnotíte jejich péči o domácí mazlíčky?
V souvislosti s pandemií se začali lidé více zajímat o doplňky stravy. V kurzu byl a je vitamin D společně s vitaminem C. Značná část lidí zjistila, že správnými doplňky lze významně zvýšit imunitu. A co platí u lidí, platí i u zvířat. Jsme národem vášnivých chovatelů a často svým mazlíčků dopřáváme spoustu laskomin a pamlsků. Kde však vidím rezervy, je pestrá a rozmanitá strava s dostatečným obsahem důležitých vitaminů a minerálů. Často lidé kupují granule v domnění, že to stačí, a zpozorní až v případě, kdy nastane nějaký zdravotní problém. Přitom stejně jako v případě doplňků stravy u lidí lze jejich správným užíváním docela dobře předcházet různým onemocněním. Jak naši mazlíčci stárnou, je potřeba myslet na jejich zdraví intenzivněji.
V jakém ohledu je to potřeba nejvíce?
Nejčastější komplikací především u starších psů a velkých plemen bývá artritida, artróza, případně dysplazie. Všechno jsou to onemocnění pohybového aparátu, nebo jinak řečeno kloubů. V tomto případě dobrá kloubní výživa dokáže dělat divy. Zvířata se už po pár týdnech výrazně lépe pohybují, bolesti ustupují a celkově se zlepšuje jejich zdravotní stav.
Doplňky stravy mohou zvířata užívat celoročně. Je ale nějaké období, ve kterém je to vyloženě důležité?
Vitaminy osobně nejvíc doporučuji doplňovat v chladných obdobích roku, protože psi a kočky, podobně jako lidé, mají oslabenou imunitu a jsou náchylnější k nachlazení a různým respiračním onemocněním. Lidé si tento fakt často neuvědomují a situaci podceňují. Ke zvýšení imunity zvířete přitom stačí jedna kostička univerzálního vitaminu denně. Vždy je lepší problémům předcházet než pak nákladně řešit jejich důsledky.
Pestrá a rozmanitá strava s dostatečným množstvím vitaminů je nutná i u zvířat.
Kromě kloubů řeší majitelé domácích mazlíčků často také péči o jejich chrup. Existuje vůbec nějaký způsob, jak zabránit vzniku zubního kamene?
Problémy se zubním kamenem a s ním souvisejícími komplikacemi se nejčastěji vyskytují u menších plemen psů. Zubní kámen je způsobený usazováním zubního plaku v místech, kde se zub setkává s dásní, a není lehké ho odstranit. Mazlíčkům také často velmi nepříjemně páchne z tlamy. Pokud problém dlouhodobě neřešíme, může dojít k vypadávání zubů. Řešením je pravidelné odstraňování zubního kamene u veterináře, které se však provádí v celkové anestezii zvířete a nebývá to zrovna levná záležitost. I tady lze problémům poměrně účinně předcházet. Doporučuji užívat přípravky s obsahem mořské řasy Ascophyllum nodosum, která brání usazování zubního plaku a částečně změkčuje již vytvořený zubní kámen. Ten pak lze snadněji odstranit například kartáčkem nebo odpadne sám.
Stáhněte si přílohu v PDF
Po jaké době můžeme čekat, že u našeho psa zmizí po podávání přípravků zápach z tlamy?
Z mých zkušeností vím, že zápach z tlamy mizí u psů i koček do tří až čtyř týdnů od začátku užívání přípravku obsahujícího mořskou řasu Ascophyllum nodosum. Pokud problém přetrvává i po dvou měsících, doporučuji konzultaci s veterinářem.
Na co si tedy dát pozor při podávání doplňků stravy? Mohou při špatném dávkování spíše uškodit?
Jako u všeho i zde platí, že všeho moc škodí. Doporučuji vždy dodržovat stanovené dávkování uvedené na obale jakéhokoliv doplňku stravy. Byl bych opatrný u doplňků výživy obsahujících velké množství vápníku, ten je nezbytné doplňovat u kojících fen a u štěňat v době jejich růstu, u dospělých psů a koček bych to vždy konzultoval s veterinářem.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Život se zvířaty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist