Vedení Volkswagenu zřejmě vybralo nového šéfa Škody Auto. Od 1. července by se řízení české dcery měl místo Thomase Schäfera ujmout Klaus Zellmer, který od září roku 2020 jako člen představenstva hlavní koncernové značky Volkswagen odpovídá za její prodej, marketing a poprodejní služby. Předtím měl na starosti byznys Porsche v Severní Americe. 

Jako první o tom v pátek informoval německý odborný časopis Automobilwoche, odvolávající se na několik zdrojů z wolfsburské centrály. „Volkswagen očividně našel nástupce odcházejícího Thomase Schäfera,“ informuje list Handelsblatt

„Je to reálný scénář,“ potvrdil agentuře Reuters jiný zasvěcený zdroj s tím, že rozhodnutí bude oficiálně oznámeno v pondělí 4. dubna. Koncernová centrála v dolnosaském Wolfsburgu odmítla zprávu médií jakkoli komentovat. 

Zellmer by nahradil Thomase Schäfera, který Škodu Auto řídí od srpna roku 2020. Od letošního 1. dubna byl Schäfer jmenován provozním ředitelem hlavní koncernové značky s tím, že začátkem července se stane jejím ředitelem a povýší na člena koncernového představenstva. 

Do doby, než se řízení české dcery ujme zmiňovaný nový šéf, bude mít Schäfer současně na starosti jak hlavní značku oficiálně nazývanou „VW osobní vozy“, tak českou Škodu. 

Klaus Zellmer před nástupem do představenstva hlavní značky 15. září 2020 působil jako prezident a CEO firmy Porsche Cars North America. Kolegové v koncernu ho považují za člověka s hlubokými znalostmi o světovém automobilovém průmyslu. Během své dlouholeté praxe se zabýval problematikou prodeje a marketingu na různých trzích. Nejen německém a americkém, ale také na francouzském, australském, japonském nebo jihokorejském. 

Zellmer je vzděláním podnikový ekonom, který strávil 23 let ve službách automobilky Porsche, jež je dceřinou firmou Volkswagenu a také jeho „ziskovou perlou“. 

Svoji pracovní dráhu zahájil v roce 1994 jako asistent v Ústavu automobilového hospodářství (IFA) v bádensko-württemberském Nürtingenu asi 30 kilometrů jižně od Stuttgartu, kde sídlí automobilka Porsche. K ní Zellmer přešel v roce 1997 na post asistenta představenstva. 

Jeho další kariéra směrem vzhůru byla rychlá a hlavně pestrá. V lednu 1999 byl vyslán do francouzské filiálky Porsche, aby se tam podílel na rozšiřování prodejní sítě. V červenci téhož roku byl povolán zpět do stuttgartské centrály a ujal se vedení prodejního oddělení pro Severní Ameriku.  

Zhruba o rok později odešel do Lipska, kde automobilka Porsche v té době zřizovala svoji dceřinou firmu „Porsche Leipzig“ a Zellmer dostal na starost projekt prodeje a marketingu. Šéfem tohoto klíčového oddělení se stal v roce 2002. Další zkušenosti se zákazníky získával od roku 2007, kdy byl jmenován marketingovým šéfem společnosti Porsche Deutschland. O tři roky později povýšil na šéfa této filiálky. V roce 2015 se přestěhoval do americké Atlanty, kde se stal prezidentem a ředitelem společnosti Porsche Cars North America.