Pro většinu škol jsou psychologové luxusem. Tlak na děti se přitom v posledních letech zvyšuje – roli v tom hrála zejména distanční výuka a izolace v době pandemie koronaviru, nově také válka na Ukrajině. Školní psychologové dětem pomáhají se zvládáním aktuálních i dlouhodobých problémů a působí také preventivně. Podporu u nich po návratu do lavic hledaly podle předsedy Asociace školní psychologie Jana Mareše například menší děti, kterým je psycholog přímo ve škole navíc k dispozici hned.

Jenže školy mají psychologů kvůli nedostatku peněz k dispozici jen velmi málo. Podle dat ministerstva školství měly české základní a střední školy ke konci loňského roku obsazených celkem 480 pozic, respektive plných úvazků. Reálně je ve školách psychologů sice více, pracují ale většinou méně hodin. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se