Prezidentské klání, které bude vrcholit v příštím roce, získalo dalšího účastníka. Jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Tomáš Březina, hodlá tento týden ve středu oznámit svou kandidaturu. Rozeslal pozvánky a svůj záměr pro HN potvrdil. „Je to tak, nezešílel jsem, chci se brát za lepší Česko,“ uvedl Březina s tím, že další podrobnosti řekne tento týden.

Březina je vedle Karla Janečka dalším podnikatelem, který se rozhodl na prezidenta kandidovat.

Zatímco Janeček je spíše investor a netají se tím, že na kampaň čerpá úvěr, Březina po roce 1989 vybudoval na zelené louce firmu Best na betonovou dlažbu a betonové prvky, kterou 30 let rozvíjel. Loni se, ve svých 65 letech, rozhodl z byznysu stáhnout a firmu prodal skupině DEK Víta Kutnara. Cenu ani jedna strana nezveřejnila, ale podle konzervativních odhadů byla přes dvě miliardy korun. (Janečkův majetek odhadl časopis Forbes nyní na tři miliardy korun.)

Jaké bude volební téma Tomáše Březiny, se teprve uvidí. Dlouhodobě ale zastává pravicové názory, v devadesátých letech byl dva roky poslancem ODS, krátce i Unie svobody. Potom mandát z osobních důvodů složil a začal se opět věnovat podnikání.

Na počátku politické dráhy Andreje Babiše v roce 2013 se na několik týdnů zapojil do jeho předvolební kampaně, měl kandidovat jako lídr ANO ve Středočeském kraji, ale velmi rychle svou kandidaturu stáhl s tím, že hnutí není dostatečně pravicové a „je to jen a pouze marketingový projekt“.

V roce 2007 se stal EY Podnikatelem roku České republiky, na finále soutěže v Monaku ho ale zastupovaly jeho děti, protože se naplno věnoval své tehdy vážně nemocné manželce. Březina je živel a dobrý rétor, dá se proto čekat výrazné oživení předvolebních debat.

Třetím miliardářem, který se velmi pravděpodobně zúčastní prezidentských voleb, je Andrej Babiš. Jako beneficient svěřenských fondů, v nichž je soustředěn majetek kolem Agrofertu, patří mezi desítku nejbohatších Čechů. Oficiálně ale ještě kandidaturu neoznámil.