Píše se rok 1918. Ruský lid si právě prošel světovou válkou a státním převratem. Nad zemí převzali moc bolševici. Po carovi převzali i dluhy přesahující v přepočtu 1,25 bilionu korun. Země dluží, kam se podívá, a tak bolševici vyhlásí platební neschopnost. Tím carovy dluhy anulují. K platební neschopnosti vůči zahraničním investorům míří Moskva také nyní – po více než 100 letech. 

Rusko porušilo vůči investorům smluvní podmínky, když nezvládlo ke 4. dubnu zaplatit držitelům dolarových dluhopisů 649 milionů dolarů, tedy 14,6 miliardy korun. Namísto toho poskytlo platbu v rublech, píše Bloomberg. Celkem má přitom Rusko 15 mezinárodních dluhopisů zhruba za 40 miliard dolarů, tedy 900 miliard korun. Přibližně polovinu z těchto dluhopisů drží zahraniční investoři.

Americké ministerstvo financí totiž zabránilo použít Rusku rezervy v dolarech, které si Moskva ukládala u amerických bank. Tím se Kreml mimo jiné připravoval na okamžik, kdy bude muset splácet investorům navzdory sankcím Západu. Jenže to kvůli kroku ministerstva financí USA není možné a Rusko své závazky proto zaplatilo v rublech. Příslušné moskevské instituce následně prohlásily, že záležitost považují za vyřízenou. V současné situaci je ovšem rubl prakticky nesměnitelná měna. Západ proto situaci za vyřízenou rozhodně nepovažuje.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se