Starou skladovou místností se rozléhá cvakání štípacích kleští. Skupina elektrikářů si v nečekaně klidném tempu připravuje kabely, které pak rozvádí po desce plné elektrických komponentů. V českobudějovické manufaktuře firmy OIG Power pod jejich rukama vznikají takzvané battery boxy. Zařízení velikosti domácí lednice slouží pro uchovávání elektrické energie. Domů si je kupují hlavně domácnosti, které se rozhodly vyrábět si vlastní elektřinu z fotovoltaických panelů na střeše. Bateriové úložiště jim umožňuje vyrobenou elektřinu využívat i v době, kdy nesvítí slunce.
Výhradním dodavatelem battery boxů v Česku je polostátní společnost ČEZ. Přes ni OIG Power prodává 99 procent své výroby.
Kvůli rostoucím cenám energií, nejistotě způsobené ruskou agresí na Ukrajině i atraktivním dotacím je nyní o domácí solární elektrárny obrovský zájem. A spolu s nimi i o battery boxy vyráběné ve skladovém areálu z dob socialismu.
Problémem je Asie
Na tempu pracovníků v manufaktuře však není enormní poptávka po battery boxech zatím znát. Mají k dispozici pouze omezené množství komponentů. Práci si tedy musí rozložit tak, aby měli z čeho montovat. Dodávky dílů z Asie, která čelí koronaviru a problémům námořní dopravy, se zpožďují, a to i kvůli velké celosvětové poptávce. Zdaleka nedosahují takových počtů, které by OIG Power k vyřízení všech objednávek potřebovala. Největší potíž je nyní se samotnými bateriemi, které jsou nejdůležitější a také nejdražší částí zařízení.
Jednatel firmy Petr Maroš je rád za každou dodávku, kterou se mu podaří od asijských dodavatelů získat. „Nedostatek baterií je teď nejužším hrdlem naší výroby. ČEZ už dokonce musel přistoupit k tomu, že battery boxy začal lidem do domů montovat bez baterií. Ty tam pak montážníci dávají dodatečně, jakmile nám přijdou,“ popisuje Maroš během jízdy starým nákladním výtahem.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist