Starou skladovou místností se rozléhá cvakání štípacích kleští. Skupina elektrikářů si v nečekaně klidném tempu připravuje kabely, které pak rozvádí po desce plné elektrických komponentů. V českobudějovické manufaktuře firmy OIG Power pod jejich rukama vznikají takzvané battery boxy. Zařízení velikosti domácí lednice slouží pro uchovávání elektrické energie. Domů si je kupují hlavně domácnosti, které se rozhodly vyrábět si vlastní elektřinu z fotovoltaických panelů na střeše. Bateriové úložiště jim umožňuje vyrobenou elektřinu využívat i v době, kdy nesvítí slunce.

Výhradním dodavatelem battery boxů v Česku je polostátní společnost ČEZ. Přes ni OIG Power prodává 99 procent své výroby. 

Kvůli rostoucím cenám energií, nejistotě způsobené ruskou agresí na Ukrajině i atraktivním dotacím je nyní o domácí solární elektrárny obrovský zájem. A spolu s nimi i o battery boxy vyráběné ve skladovém areálu z dob socialismu.

Problémem je Asie

Na tempu pracovníků v manufaktuře však není enormní poptávka po battery boxech zatím znát. Mají k dispozici pouze omezené množství komponentů. Práci si tedy musí rozložit tak, aby měli z čeho montovat. Dodávky dílů z Asie, která čelí koronaviru a problémům námořní dopravy, se zpožďují, a to i kvůli velké celosvětové poptávce. Zdaleka nedosahují takových počtů, které by OIG Power k vyřízení všech objednávek potřebovala. Největší potíž je nyní se samotnými bateriemi, které jsou nejdůležitější a také nejdražší částí zařízení.

Jednatel firmy Petr Maroš je rád za každou dodávku, kterou se mu podaří od asijských dodavatelů získat. „Nedostatek baterií je teď nejužším hrdlem naší výroby. ČEZ už dokonce musel přistoupit k tomu, že battery boxy začal lidem do domů montovat bez baterií. Ty tam pak montážníci dávají dodatečně, jakmile nám přijdou,“ popisuje Maroš během jízdy starým nákladním výtahem. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.