Migrační vlna z Ukrajiny by mohla přinášet Česku výhody kolem roku 2025, řekl v úterý ve sněmovně novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vyplývá to podle něj ze základní ekonomické rozvahy, která je součástí vládní strategie zvládání uprchlické vlny. Kabinet v úterý představí strategické priority poslancům.

Vláda schválila strategické priority pro řešení uprchlické vlny v polovině dubna, Rakušanovi při té příležitosti přidělila roli koordinátora. Strategie se má podle vlády dál upravovat po diskusi a jednání ve sněmovně. Rakušan řekl, že se kabinet nebojí zpětné vazby, v otázce migrace z Ukrajiny ale podle něj nejde o souboj vlády s opozicí.

Podle ministra kabinet vnímal nutnost strategii přijmout, i když bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu bylo nutné se bez ní obejít mimo jiné kvůli bezprecedentnímu rozsahu migrační vlny. Vyzdvihl v té souvislosti, že se od počátku postupovalo podle zásad krizového řízení a kabinet nevytvářel paralelní systémy jako předchozí vláda v počátcích covidové krize.

Jednotlivé části strategie budou v úterý představovat poslancům ministři, Rakušan zmínil jako klíčové například kapitoly sociálních věcí, zdravotnictví či školství. Výhody by migrace z Ukrajiny mohla podle základní ekonomické rozvahy přinášet Česku kolem roku 2025, dodal.

K materiálu o migraci z Ukrajiny se kriticky staví zejména poslanci opozičního hnutí ANO. Na rozdíl od vládních představitelů tvrdí, že se ve skutečnosti o strategii nejedná, když není dostatečně podrobný a neobsahuje třeba ani termíny pro plnění nastíněných úkolů.

Poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radovan Vích kritizoval, že vláda řeší migraci z Ukrajiny nahodile, bez konkrétních čísel, dat a termínů. Pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny musí být podle SPD přiměřená, trvat pouze nezbytně dlouhou dobu, nesmí být na úkor českých občanů a vyvolávat sociální pnutí.