Byly to společnosti, kterým koronavirus hrál do karet. Firmy, které dokázaly okamžitě vydělávat na tom, že jejich zákazníka přikovalo nejedno vládní nařízení do gauče. A právě z domácí pohovky si mohl nakoupit, podívat se na film, pracovat a sázet, která farmaceutická společnost jako první vyvine lék na covid. Jejich akcie rostly stejně jako bitcoin. Dokážou ale krátkodobý zájem o své služby využít i v delším období?

Po aktuálních propadech se teprve ukazuje, jak silné základy měl jejich růst. Níže je cena akcií několika vybraných podniků: nejdříve z dubna 2020, dále maximum (převážně dosažené na konci 2021) a nakonec aktuální cena na burze.

Amazon: 2000 USD, maximum 3500 USD a aktuálně 2200 USD. Report výsledků za letošní úvodní čtvrtletí byl na první pohled velkým zklamáním. Firma vykázala ztrátu, odepsala polovinu hodnoty výrobce elektrovozů Rivian, tržby rostly pomalu, logistické kapacity začaly být nevyužité a stále dražší. Ukazuje se ale, že firma nestojí na jedné noze a například dominantní cloudové služby AWS ji dokážou podržet i v horších obdobích.

Netflix: 400 USD, maximum 680 USD a aktuálně 200 USD. Velkým zklamáním byl pokles předplatitelů v prvním čtvrtletí 2022, poprvé po deseti letech. Netflix, jakožto hvězda lockdownů, až nyní přichází s nápady živého vysílání a reklamy pro levnější předplatné. Spolu s rostoucí konkurencí, za kterou stojí značky Apple a Amazon, které mají lépe cílený marketing, nečeká nyní Netflix vůbec jednoduché období.

Pfizer: 36 USD, maximum 60 USD a aktuálně 51 USD. Výrobce nejpoužívanější vakcíny dosáhl nadstandardních tržeb právě díky pandemii. Management ale střízlivě uznal, že to nebude napořád, a snížil odhad zisku pro rok 2020. Pfizer dodává světu lék Paxlovid na zmírnění příznaků koronaviru, hlavně ale nakupuje konkurenci, aby rozšířil svou produktovou škálu, až už po covidu neštěkne ani pes.

AMD: 50 USD, maximum 150 USD a aktuálně 100 USD. Mohutný 70procentní meziroční nárůst tržeb dokazuje, jak velký je stále nedostatek čipů. AMD navíc v prvním čtvrtletí úspěšně dokončilo akvizici firmy Xilinx, která ji dostane například do segmentu čipů pro samořiditelné vozy. Zaplatila za ni skoro třetinu své kapitalizace a slibuje si od ní také nárůst tržního podílu, a to i na úkor věčného rivala Intel.

Ačkoliv se tyto podniky stále obchodují za příliš vysoké násobky svých zisků, už nyní mám své favority, kterým bych za pár měsíců dal svou důvěru.