Přijímací zkoušky a maturity by brzy mohly vypadat jinak. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku organizace Cermat Michaelu Kleňhovou. Právě Cermat kritizované státní maturity a jednotné přijímačky připravuje. Kontrola v organizaci podle Gazdíka zjistila „poměrně velká pochybení“ v hospodaření. V rozhovoru pro HN vysvětluje, jak by měly zkoušky na středních školách do budoucna vypadat.

HN: Myslíte si, že se v Cermatu krade? 

Jako ministr musím mluvit kulantně, takže kulantně řeknu, že ta organizace nehospodaří dobře.

HN: V čem to spočívá?  

Hlavní problém je v uzavírání smluv. Kontrola ministerstva financí zjistila, že většina  zaměstnanců Cermatu měla kromě svojí práce ještě dohody o pracovní činnosti. Přičemž vůbec není jasné, co odváděli navíc. Vyplaceno bylo za jeden rok navíc přes pět milionů a netušíme za co. Ale hlavně se od prvních dní ve funkci s Cermatem peru o zadávání zakázek na tisk testů a zpracování dat. Je neskutečné, jak neuvěřitelné částky tam lítají, přičemž vše jde v režimu jednací řízení bez uveřejnění (neveřejná výběrová řízení – pozn. red.). Není ani jasné, jestli se za jednu věc neplatí dvakrát, i víckrát. Současně tam figurují servisní poplatky, paušály za každou vytištěnou stránku a navrch neuvěřitelné částky za „člověkodny“.

HN: Kolik třeba? 

Třeba 15 tisíc korun denně za to, že někdo dozírá na program, který by měl fungovat sám od sebe. Představte si, že Bill Gates bude posílat ke každému počítači někoho, kdo bude za těžké peníze dozírat, jestli Windows fungují. To je úplně neuvěřitelné. Prostě jako ministr musím zajistit, aby Cermat fungoval hospodárně, což se nepochybně neděje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se