Přijímací zkoušky a maturity by brzy mohly vypadat jinak. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku organizace Cermat Michaelu Kleňhovou. Právě Cermat kritizované státní maturity a jednotné přijímačky připravuje. Kontrola v organizaci podle Gazdíka zjistila „poměrně velká pochybení“ v hospodaření. V rozhovoru pro HN vysvětluje, jak by měly zkoušky na středních školách do budoucna vypadat.

HN: Myslíte si, že se v Cermatu krade? 

Jako ministr musím mluvit kulantně, takže kulantně řeknu, že ta organizace nehospodaří dobře.

HN: V čem to spočívá?  

Hlavní problém je v uzavírání smluv. Kontrola ministerstva financí zjistila, že většina  zaměstnanců Cermatu měla kromě svojí práce ještě dohody o pracovní činnosti. Přičemž vůbec není jasné, co odváděli navíc. Vyplaceno bylo za jeden rok navíc přes pět milionů a netušíme za co. Ale hlavně se od prvních dní ve funkci s Cermatem peru o zadávání zakázek na tisk testů a zpracování dat. Je neskutečné, jak neuvěřitelné částky tam lítají, přičemž vše jde v režimu jednací řízení bez uveřejnění (neveřejná výběrová řízení – pozn. red.). Není ani jasné, jestli se za jednu věc neplatí dvakrát, i víckrát. Současně tam figurují servisní poplatky, paušály za každou vytištěnou stránku a navrch neuvěřitelné částky za „člověkodny“.

HN: Kolik třeba? 

Třeba 15 tisíc korun denně za to, že někdo dozírá na program, který by měl fungovat sám od sebe. Představte si, že Bill Gates bude posílat ke každému počítači někoho, kdo bude za těžké peníze dozírat, jestli Windows fungují. To je úplně neuvěřitelné. Prostě jako ministr musím zajistit, aby Cermat fungoval hospodárně, což se nepochybně neděje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.