Navzdory obřím turbulencím, které se poslední týdny odehrávají na kryptoměnových trzích, a bolestivým propadům řady měn se velcí investoři nebojí ještě přidat. A když se k tomu přidá nejslavnější venture kapitálový fond ze Silicon Valley, jde o vpravdě ohromující čísla.

Andreessen Horowitz pod značkou A16Z spustil svůj čtvrtý fond zaměřený výhradně na digitální aktiva a vybral do něj celkem 4,5 miliardy dolarů. Z nich 1,5 miliardy dolarů půjde do seed investicí (brzké stádium rozvoje start-upů) a zbytek je vyhrazený na tzv. grow fázi rozvoje. Jedním z investorů je i česká skupina Rockaway, kterou založil a vede Jakub Havrlant. Přispěla 25 milionů dolarů. Z tuzemského pohledu jde o mimořádnou událost, protože Andreessen Horowitz přibírá nové investory jen zřídka.

„Je to pro nás velká věc a je skvělé, že můžeme být součástí tak významného fondu, jako je A16Z, v Andreessen Horowitz. Velmi si vážíme toho, že jsme byli osloveni napřímo. Je to důkaz, že naše know-how v oblasti digitálních aktiv a web3 developmentu je na globální úrovni. Málokterý fond například provozuje své vlastní validátory, organizuje developerské komunitní eventy, jako například Solana Hacker House nebo Cosmos Gateway, audituje smart kontrakty nebo poskytuje likviditu prostřednictvím yield fondu,“ říká Viktor Fischer, investiční partner Rockaway.

Jeho slova odkazují na to, že Andreessen Horowitz v předchozích fondech na digitální aktiva investoval do velkých hráčů v oblasti web3, jakými jsou například OpenSea, Avalanche, Compound nebo Uniswap. Celková digitální aktiva fondu dnes přesahují 7,5 miliardy dolarů. 

Rockaway patří v Česku mezi investiční průkopníky v blockchainových technologiích. Jejich fond rizikového kapitálu Rockaway Blockchain Fund patří k největším v Evropě s portfoliem obsahujícím start-upy Solana, Vega či 1Inch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist