Nevím, jestli někdo někdy napsal text, který by Cermat ocenil. Kritických textů si přitom můžete dohledat během pár vteřin desítky. Když tedy nyní ministr školství veřejně prezentoval cíl Cermat zrušit, dočkal se silné mediální podpory. Lze vůbec za této situace napsat text, který by vyzněl jinak? Rozhodl jsem se, že to zkusím. V tuto chvíli mi totiž připadá, že neuvážené kroky mohou mít na školství mnohem horší vliv, než měl kdy Cermat.

Často se připomíná, že školství je v Česku příliš konzervativní, přičemž je to vždy míněno jako výtka. Jako učitel společenských věd si dovolím poznamenat, že konzervatismu existuje více druhů. Pro zjednodušení si vezměme dva. V jednom případě je za konzervativní postoj prohlášena snaha neměnit nic, neboť to, co existuje, je dokonalé, nebo alespoň nejlepší možné. Druhý typ konzervatismu vyzývá k opatrnosti v bourání starého, k tomu, abychom nejprve dobře zvážili, čím to staré nahradíme a jestli to opravdu bude fungovat lépe. Jestliže by se školství mělo zbavit prvků konzervatismu v prvním smyslu, mělo by být konzervativní ve smyslu druhém. Z principu věci dokonce často musí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.