Manželství je jen mezi mužem a ženou, hlásají lidovci. Přesto jejich předseda Marian Jurečka minulý týden uvedl, že jeho strana nebude blokovat návrh zákona, podle něhož by mohli uzavírat sňatek i lidé stejného pohlaví. S lídry vládní koalice se dohodl, že rozhodnutí o podpoře zákona nechají individuálně na poslancích. Jenže mezi lidovci vyvolalo téma sňatků stejnopohlavních párů pozdvižení a někteří žádají, aby se strana k tématu jasněji postavila.

Už před loňskými volbami se takzvané manželství pro všechny stalo rozbuškou v koalici Spolu. Jurečka tehdy uvedl, že pokud zákon koaliční partneři předloží a schválí, koalice končí. Po kritice vzal výrok rychle zpět a přistoupil na dohodu, že každý poslanec bude moci hlasovat nezávisle.

Když nyní poslanci začali na přípravě zákona o manželství pro všechny pracovat, zopakoval Jurečka, že jeho strana nebude zákon blokovat. A zastánkyně změny a místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) v reakci na to sdělila serveru iDnes.cz, že kolegy v otázce lidských práv „popirátili“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se