Jít dělat manažera do firmy, o které víte, že půlku jejího zařízení budete muset v krátké době odepsat, je docela adrenalin. A právě v takové situaci je teď nový šéf státního správce tuzemských ropovodů, firmy Mero, Jaroslav Pantůček. Do funkce nastupuje právě dnes.

Dobrodružství do jinak vcelku poklidného byznysu, který spočívá v provozování ropné trubky IKL vedoucí z Německa a trubky Družba vedoucí ropu z Ruska, vneslo v posledních týdnech embargo Evropské unie. Členské země se rozhodly v šestém sankčním balíčku potrestat ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho válečnou agresi na Ukrajině tak, že přestanou využívat jeho ropu. Česko, které z Ruska vozí zhruba polovinu své roční spotřeby, dostalo spolu s Maďarskem a Slovenskem z embarga sice výjimku, protože zatím nemají náhradu, je to ale jen dočasné.

Cílem je skončit s ruskou ropou co nejdříve, nejpozději do dvou let by k nám už Družbou téct neměla. „Myslím, že když všechna jednání dobře poběží, je to reálné a dá se to zvládnout,“ vidí věc optimisticky Pantůček.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se