Antarktický sníh už není tak čistý, jak býval. Podle nové studie se v čerstvě napadaném sněhu na Antarktidě poprvé našly mikroplasty. Informuje o tom televize Sky News. Maličké úlomky plastů z věcí každodenní potřeby již byly nalezeny v mořské vodě a ledu, a dokonce i v lidské krvi. V čerstvě napadaném sněhu ale byly objeveny poprvé.

Studie publikovaná ve vědeckém časopise The Cryosphere poukazuje na „globální rozsah znečištění plasty“ tím, že identifikuje v průměru 29 mikroplastových částic na litr roztátého sněhu. Koncentrace byla dokonce vyšší, než byla hlášena v okolním Rossově moři a v antarktickém mořském ledu.

Ve vzorcích odebraných ze sněhu poblíž vědeckých základen na Antarktidě byly zjištěny téměř třikrát vyšší koncentrace mikroplastů, podobné těm nalezeným na okraji italského ledovce, píše Sky News. Bylo nalezeno více než 12 různých druhů plastů, nejvíce pak PET, který se používá k výrobě nápojových lahví.

Doktorandka z Canterburské univerzity na Novém Zélandu Alex Avesová odebrala vzorky z Rossova šelfového ledovce v roce 2019. Její kolegové tehdy „optimisticky předpokládali, že v takto nedotčené a odlehlé lokalitě žádné mikroplasty nenajde“, uvedla výzkumnice Laura Revellová. Dodala, že Avesová byla požádána, aby shromáždila vzorky sněhu také z vozovek u Scottovy základny a výzkumné stanice McMurdo, aby měla alespoň nějaké mikroplasty ke zkoumání. Další sníh přitom ani sbírat nemusela.

„Po návratu do laboratoře se rychle ukázalo, že plastové částice jsou i v každém vzorku ze vzdálených míst na Rossově šelfovém ledovci a že tato zjištění budou mít celosvětový význam,“ uvedla výzkumnice.

Avesová řekla, že ji zjištění šokovalo. „Je to neuvěřitelně smutné, ale nález mikroplastů v čerstvém antarktickém sněhu poukazuje na rozsah znečištění plasty i v těch nejodlehlejších oblastech světa,“ uvedla. „Odebrali jsme vzorky sněhu z 19 míst na Rossově ostrově na Antarktidě a ve všech jsme našli mikroplasty.“

„Když se teď ohlédnu zpět, vůbec mě to nepřekvapuje,“ uvedla Revellová a dodala, že studie z posledních let dokládají všudypřítomnost mikroplastů přenášených vzduchem.