Nepřeberné vodní možnosti a jejich rozmanitost vás okouzlí v Trnavském kraji na Slovensku. Lesklé vodní hladiny k němu neodmyslitelně patří. Protékají jím čtyři sjízdné řeky, díky kterým se v oblasti daří vínu nebo medu. Bonusem zdejšího místa jsou také léčivé prameny a světoznámá piešťanská minerální voda.

Po stopách Alfonse Muchy

Léčebné účinky minerálních pramenů v proslulém lázeňském městě Piešťany vyzkoušel i významný malíř Alfons Mucha, který zde léčil svou dceru. Její podobizna zdobí nejen obraz v secesním hotelu Termia Palace, ale objevila se také na slovenské poštovní známce. Piešťany proslavené výskytem geotermální vody s teplotou 67 až 69 stupňů Celsia a léčivým bahnem každoročně okouzlí tisíce lázeňských hostů. Ti tu mohou nasávat pohodu a příjemnou atmosféru i v řadě kaváren, restaurací, lázeňské město láká i na bohatý kulturní program. Jednou z mnoha akcí je například Street Art Festival pouličního umění, který se uskuteční poslední červencový víkend.

Léčivé bahno si můžete užít i v malém lázeňském městečku uprostřed západoslovenského venkova, které díky němu dostalo příznačný název Smrdáky. Minerální voda s výjimečně vysokým obsahem sirovodíku mu přinesla také označení „slovenské Mrtvé moře“. Obec je už více než 400 let vyhledávaným místem pro léčbu kožních onemocnění.

S dětmi do akvaparků a na kolo

Dětská posádka v autě jistě uvítá, když při návštěvě jižního Slovenska zajedete na jedno z termálních koupališť na Žitném ostrově, který je největším říčním ostrovem Evropy. Z jedné strany ho ohraničuje Dunaj, z druhé Malý Dunaj a Váh. Rovinaté území vhodné i pro cyklistiku se táhne od Bratislavy až po Komárno a je dlouhé 100 kilometrů.

Nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místem Žitného ostrova je Thermalpark Dunajská Streda. V areálu je deset bazénů, šest uvnitř, čtyři venku, dva bazény pro děti, skluzavka, toboganová věž se sedmi tobogany, zážitkový park Wibit na jezeře a pestrý animační program. Chvilku klidu a stínu si můžete užít v přilehlém lesoparku, odpočinek pak v masážním centru nebo saunovém světě.

Dovolená nejen v Česku

Stáhněte si přílohu v PDF

Podobné zážitky nabízí také koupaliště Velký Meder. Děti se rády vyřádí v obřím bazénu s umělými vlnami, na toboganech, skokanských můstcích nebo velkém hřišti s dřevěným hradem. Adrenalin vám určitě zvedne horolezecká stěna. Z ní padáte naštěstí do měkkého – do vody. Hříšnou odměnou za fyzický výkon může být třeba pravý žitnoostrovský langoš. Velký Meder si užijí i senioři nebo páry na dovolené. Termální voda působí příznivě na kloubní onemocnění, bolest zad i svalovou únavu.

Ještě nemáte dost vody? Pak vyrazte na některou z řek obléhající ostrov. Mezi nejpopulárnější patří Malý Dunaj. Během splavu jsou na březích viditelné jedinečné technické památky – vodní kolové mlýny. Do některých z nich se můžete vydat i na prohlídku. Vodní kolový mlýn Tomášikovo seznámí návštěvníky se životem mlynáře. Vodní kolový mlýn v Jelke je zase provázaný se skanzenem zemědělství.

Jestliže toužíte po dobrodružství, užijete si ho v divokých vodách Váhu. Kdo raději zůstává na suchu, ale přesto v pohybu, využijte rovinaté území Žitného ostrova pro vyjížďky na kole.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Dovolená nejen v Česku.