Šest měsíců, během kterých bude Česko předsedat Evropské unii, se bude vláda odvolávat na bývalého prezidenta Václava Havla. Pro předsednictví, které začne 1. července, zvolila slogan „Evropa jako úkol“. Jde o formulaci, kterou Havel použil v devadesátých letech v jednom ze svých projevů o EU.

Kabinet Petra Fialy také schválil priority pro předsednictví. Chce se zaměřit na Ukrajinu, zajištění dodávek energií nebo na zlepšení schopnosti Evropy bránit se. 

Proč Havel?

Vláda tvrdí, že Havlův výrok „Evropa jako úkol“ chápe „především jako výzvu k přijetí zodpovědnosti a rozhodnému jednání na základě hodnot“. Do značné míry tím naráží na dnešní situaci, kdy Rusko těsně za hranicemi EU vede agresivní válku proti Ukrajině. Na druhou stranu, spojení Havla s českým předsednictvím může působit poněkud zvláštně – bývalý prezident se netajil přáním, aby se státy EU jednou spojily ve skutečnou federaci, zhruba po vzoru USA. To je něco, s čím čeští politici, ODS na prvním místě, vesměs rozhodně nesouhlasí. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.