Inflace nabírá na obrátkách a prudký růst cen zaznamenávají vedle energií a pohonných hmot také potraviny. Ty nyní tlačí nahoru válka na Ukrajině, kde zemědělci s obavami vyhlížejí nadcházející  období sklizně. Rusko-ukrajinský konflikt přitom není prvotní příčinou zdražování potravin. Problémy vyvstaly už dříve ve dvou nejlidnatějších zemích světa – Indii a Číně. V obou kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám hrozí špatná úroda.

Tyto problémy dopadají i na Česko. Spotřebitelské ceny potravin v květnu meziročně rostly dvouciferně. Mouka a obilniny stouply o 64,6 procenta, zatímco máslo o 51,9 procenta a mléko 42,1 procenta. Celkově ceny potravin a nealkoholických nápojů meziročně vzrostly o 15,1 procenta.

Ceny rostou nejen kvůli hrozícímu nedostatku komodit, ale i kvůli zdražování vstupů zemědělských podniků. „Vysoké ceny vstupů, kterým čelí výrobci, jsou jen předstihovým indikátorem a následně se propíší do ceny finálních výrobků. Můžeme proto očekávat, že ceny potravin budou dále růst,“ tvrdí Martin Zeman, ekonom Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se