Inflace nabírá na obrátkách a prudký růst cen zaznamenávají vedle energií a pohonných hmot také potraviny. Ty nyní tlačí nahoru válka na Ukrajině, kde zemědělci s obavami vyhlížejí nadcházející  období sklizně. Rusko-ukrajinský konflikt přitom není prvotní příčinou zdražování potravin. Problémy vyvstaly už dříve ve dvou nejlidnatějších zemích světa – Indii a Číně. V obou kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám hrozí špatná úroda.

Tyto problémy dopadají i na Česko. Spotřebitelské ceny potravin v květnu meziročně rostly dvouciferně. Mouka a obilniny stouply o 64,6 procenta, zatímco máslo o 51,9 procenta a mléko 42,1 procenta. Celkově ceny potravin a nealkoholických nápojů meziročně vzrostly o 15,1 procenta.

Ceny rostou nejen kvůli hrozícímu nedostatku komodit, ale i kvůli zdražování vstupů zemědělských podniků. „Vysoké ceny vstupů, kterým čelí výrobci, jsou jen předstihovým indikátorem a následně se propíší do ceny finálních výrobků. Můžeme proto očekávat, že ceny potravin budou dále růst,“ tvrdí Martin Zeman, ekonom Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.