Evropa je závislá na ruském plynu a prezident Vladimir Putin se rozhodl, že jí to dá najevo. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom už omezila o třetinu dodávky přes Slovensko a o 60 procent méně plynu teče i přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Rusové navíc hrozí, že dodávky přes tuto trasu, na které je Německo závislé, zastaví úplně.

Oznámení o poklesu dodávek dávkuje Gazprom postupně. Nejdříve mělo přes Nord Stream plynout namísto 167 milionů kubíků denně jen 100 milionů kubíků, a pak dokonce jen 60 milionů. Rusové se odvolávají na problémy s opravou turbín kvůli sankcím, které na zemi uvalil Západ po invazi na Ukrajinu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se