Evropa je závislá na ruském plynu a prezident Vladimir Putin se rozhodl, že jí to dá najevo. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom už omezila o třetinu dodávky přes Slovensko a o 60 procent méně plynu teče i přes plynovod Nord Stream 1 do Německa. Rusové navíc hrozí, že dodávky přes tuto trasu, na které je Německo závislé, zastaví úplně.
Oznámení o poklesu dodávek dávkuje Gazprom postupně. Nejdříve mělo přes Nord Stream plynout namísto 167 milionů kubíků denně jen 100 milionů kubíků, a pak dokonce jen 60 milionů. Rusové se odvolávají na problémy s opravou turbín kvůli sankcím, které na zemi uvalil Západ po invazi na Ukrajinu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









