Všechny evropské země pomáhají vlastním obyvatelům vyrovnat se s energetickou krizí a drahotou. Některé pomáhají více, což je třeba případ Rakouska či Německa, jiné méně, což je případ Česka. Nějakou formu pomoci, která stojí rozpočty těžké miliardy, ale volí všichni. Je to pochopitelné – lidé na Západě jsou zvyklí na kontinuální pohodu, takže propad životní úrovně by neustála v podmínkách evropských demokracií dvacátého prvního století žádná vláda. To ale neznamená, že na masivní, jakoby automatické pomoci stovkám milionů Evropanů, včetně těch, kdo pomoc ani nepotřebují, není něco podivného, ba vadného. Což uvidíme, když se na „pomoc“ podíváme z jiných než prvoplánových perspektiv. 

Dobrou perspektivou je například pohled obyvatele jakékoli země mimo nejvyspělejší část světa. Kdybyste dejme tomu obyvateli Burkina Fasa řekli, že němečtí politici usoudili, že situace Němců je tak zoufalá, že musí dát všem jízdenku na veškerou hromadnou dopravu skoro zadarmo, nebo že v Česku lze dostat pět tisíc korun na každé dítě, pokud nemáte příjem vyšší než milion korun ročně, asi by hleděl poněkud vyjeveně. Těžko by pochopil, že sociální panika vznikla ve státech, ke kterým oprávněně vzhlíží jako k ekonomickým rájům. Těžko by pochopil, proč se vlády zemí, kde se žije nesrovnatelně lépe, než si vůbec dovede představit, chovají, jako by všichni jejich obyvatelé byli sociálními případy, a podstrkávají jim pod zadky záchranné sociální sítě. Obyvatel Burkina Fasa by patrně závěrem usoudil, že zdejší hysterie z možné ztráty kousíčku životní úrovně je další ukázkou zpovykanosti šťastné desetiny světa. A měl by, objektivně vzato, pravdu.   

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.