Pamatujete ještě na prezidentský fond Miloše Zemana? První přímo zvolená hlava státu ho založila před devíti lety, aby přispěla „ke snížení dluhového břemene České republiky“. Zeman, velký zastánce exportní diplomacie, dal najevo, že příspěvky do fondu budou de facto vstupenkou na palubu státem vypravených letadel, s nimiž bude obrážet země, v nichž je přímluva státních činitelů pro byznys víc než jen doporučení. A chtěl také lákat tamní (především čínské) investice k nám.

Dnes víme, jak ubohé výsledky tato prováděná praxe měla. Ale tehdy řada českých podnikatelů vzkaz z Hradu uvítala a (typicky) statisícové příspěvky do fondu posílala. Podobnou „taxu“ posílaly některé podniky, obvykle krátce po Zemanově návštěvě.

V seznamu dárců znepřehledněném prezidentovými odpůrci, kteří účet zahltili korunovými či halířovými „dary“, najdeme podle očekávání i staré zemanovce. Jak z SPOZ, tak z ČSSD. Předlouhý výpis ovšem překvapivě obsahuje – a to hned osmašedesátkrát – i jméno muže, kterému Zeman svěřil ten nejvlivnější ekonomický post, jaký mohl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.