Pražská burza malých firem Start má novou nejdražší akcii. Výrobce dveřních klik a kování M&T 1997, kterou se svými bratry založil bývalý fotbalový reprezentant Ivo Ulich, upsal mezi nové akcionáře 1440 kusů akcií za cenu 30 tisíc korun. Získal tak 43,2 milionu korun, což firma při násobku provozního zisku EBITDA 9,1x ohodnotilo na 384 milionů korun.

Poptávka po akciích výrobce z východočeské Dobrušky na upisovací ceně převýšila nabídku téměř dvojnásobně. Na spodní hranici cenového pásma byl převis ještě vyšší, a to na 3664 kusů.

S úpisem proběhl i neveřejný prodej akcií, který vynesl dalších 76 milionů korun. Celkem tedy Ulich, který byl dosud jediným majitelem firmy, snížil svůj vlastnický podíl na 65 procent. Vypořádal tím své závazky vůči firmě a umožnil předčasné splacení stomilionové emise dluhopisů vydané v roce 2019.

„Věděl jsem, že o nás bude velký zájem, ale nečekal jsem, že až takový. Je to skvělé,“ řekl HN Ulich, někdejší záložník Slavie Praha či bundesligového Mönchengladbachu. „Cením si toho i proto, že trh je v situaci, která není pro vstup na burzu úplně optimální.“

M&T 1997 je desátým titulem na trhu Start, jeho akcie se pod tickerem KLIKY.PR začnou obchodovat v pondělí, a to zároveň i na burze RM-Systém. Dojde též ke snížení minimální investice ze čtyř kusů na dva kusy na Startu a jeden kus na RM-Systému. „Akcie se tak stává dostupnou i pro menší investory,“ napsala v tiskové zprávě společnost Starteepo, která pomáhala Ulichově firmě se vstupem na burzu a také v ní skrze svůj fond Czegg Ventures nabyla během neveřejné nabídky podíl 22,41 procenta.

Ulich akciím své firmy věří i do veřejného obchodování. „Jsem optimista, doba nám nahrává. Růstovým akciím teď moc pšenka nekvete, investoři teď hledají spíš stabilnější a hodnotové akcie, které nesou dividendu. A to, věřím, bude i náš případ,“ dodal Ulich.

Právě dividenda má být pro investory hlavní lákadlo M&T 1997. Ulich prohlásil, že jim hodlá vyplácet 60 procent čistého zisku a dlouhodobý dividendový výnos očekává mezi pěti a šesti procenty ročně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist