Aktuálním ekonomickým tématem je takřka povinnost zbavit se peněz a do něčeho je investovat. Vždyť jinak je přece znehodnotí dvouciferná inflace. Očekávání dalšího prudkého zdražování jsou nebývale vysoká a každým dnem se v našich hlavách zakořeňují hlouběji. Největší tma však bývá před úsvitem.

Středobodem současné inflace jsou ceny energií. Stojí za polovinou nynějšího zdražování a ten zbytek beztak ovlivňují nepřímo. Podražuje mnoho dalších komodit a často slyšíme, že jsme svědky dalšího komoditního supercyklu. Na rozdíl od toho posledního, který táhl vstup Číny do WTO a budování tamní infrastruktury, je dnes situace jiná. Růst cen komodit zapříčinily uzávěry a rozdávání peněz při covidu. To je ale faktor jednorázový, který postupně mizí. Drahotu způsobuje též uzavření enormních zdrojů energií rozhodnutím politiků v Evropě a USA. Uhlí, ropa, plyn i jádro jsou v nemilosti. Tato volba však byla učiněna za jiné situace. Lze si představit, že ve světle nových podmínek budou tyto postoje revidovány. Kupříkladu v Německu již Zelení spouštějí uhelné elektrárny.

Proti pokračování inflace na současné úrovni hovoří i prostá aritmetika. Ceny plynu, uhlí či elektřiny se meziročně zdražily na několikanásobek. Zjednodušeně řečeno, když něco podraží za rok z 20 na 100, tak by v dalším roce muselo podražit na 500, aby byla míra inflace stejná. To je krajně nepravděpodobné, protože již současné ceny začínají být pro firmy i spotřebitele neúnosné. Zdražování nyní také zesiluje typické chování lidí i firem v době obav ze zvýšené inflace, tedy hromadění zásob či spekulace. Například v USA se již přeplněné sklady potkávají s rekordním poklesem spotřebitelské důvěry. Slevy bývají v takové situaci za rohem.

Zásadním faktorem ve hře je zpřísňování měnové politiky Fedu a ECB. To ale nyní přichází v okamžiku výrazného zpomalování ekonomiky a podle některých ekonomů jsme takovou situaci nezažili desítky let. Riziko recese je v tomto kontextu značné. Spíš než zbavovat se peněz za každou cenu je možná rozumné ponechat si rezervy jak na možná negativa, tak na příležitosti, které v dobách krizí vždy přicházejí.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

XTB