Už za několik měsíců by do tří českých krajů mohly začít proudit desítky miliard korun na projekty, které regionům mají pomoci řešit negativní dopady, jež vzniknou po konci těžby uhlí. Právě pro regiony v různých členských zemích Evropské unie, které se připravují na konec těžby, loni unie schválila balíček s názvem Just Transition Fund – Fond spravedlivé transformace. Z něj by do tří tuzemských krajů – Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského – mělo přitéct kolem 41 miliard korun.

Jenže Česko peníze ještě nemá jisté. Poté co Evropská komise prozkoumala tuzemský „Plán spravedlivé územní transformace“ a zjistila v něm chyby, hrozí, že kraje finance neuvidí vůbec.

Evropská komise, jak upozornil Deník Referendum, zaslala na začátku června ministerstvu životního prostředí dopis, ve kterém českou stranu vyzývá, aby doplnila zásadní údaje a plán transformace v některých případech přepracovala. HN se podařilo dopis získat. 

Komise Česku vytýká především to, že je jedním z posledních států v EU, které ještě nemají detailní plán odchodu od uhlí, včetně jeho dopadů na společnost. „Komise má pochybnosti především o vágním časovém plánu jednotlivých fází odchodu od uhlí a také o tom, že stále chybí souvislá transformační opatření,“ uvádí se v dopise. Česko by mělo dodat Bruselu milníky odchodu od uhlí včetně konkrétních termínů uzavírání dolů a vliv tohoto procesu na uvedené kraje.

Stát musí takový plán chystat v době, kdy ceny energií prudce rostou, Rusko napadlo Ukrajinu a panuje velká nejistota ohledně dodávek plynu, který měl uhlí nahradit. Některé členské země EU se nyní naopak chtějí k uhlí více připoutat. Například Německo už v roce 2030 plánovalo přestat využívat uhlí k výrobě energie.

Česko odpověď na dopis komise chystá, jak ale zjistily HN, v plánu na odchod od uhlí se nebude odrážet aktuální situace.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.