Jádro je zdroj energie, s nímž Česko musí v budoucnu počítat. Mezi účastníky debaty Hospodářských novin na téma „energetika v Putinově cenové bouři“ v tom panovala shoda. „Bez něj nemáme šanci,“ myslí si místopředseda Svazu průmyslu a dopravy, Radek Špicar. Jako jedno z řešení současné energetické krize v Evropě ho nabídl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Vyslovil přesvědčení, že v následujících 30 letech vznikne v Česku 15 jaderných reaktorů, především na území severních Čech a severní Moravy.

„Můžeme zde mít čtyři velké bloky, z nichž budou dva v Temelíně a dva v Dukovanech. Doplní je jedenáct malých modulárních reaktorů, každý z nich o výkonu tři sta megawatthodin, což odpovídá výkonu jednoho uhelného bloku,“ rozvedl Cyrani svou vizi. Počet 15 prý zvolil podle toho, že v regionech na severu země stojí stejné množství uhelných bloků, jejichž provoz bude muset být podle evropského Green Dealu do roku 2050 ukončen.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.