Pětadvacetiletý Lukáš ukradl před dvěma roky pět housek. A protože to bylo v době nouzového stavu a kradl už potřetí, poslal ho soud na rok a půl do vězení. Natvrdo. Daňové poplatníky jeho pobyt za mřížemi vyšel zhruba na 650 tisíc korun. Právě takové případy jsou v Česku časté. Společně s dalšími faktory pak způsobují, že jsou věznice dlouhodobě přeplněné a vězně se nedaří v takových podmínkách napravovat. Za mřížemi tak končí opakovaně.
Ministerstvo spravedlnosti proto chystá změny v trestním zákoníku. Za podvody, krádeže a další majetkové trestné činy by pachatelé měli platit mnohem větší pokuty a naopak by měli strávit výrazně méně času ve vězení. Změna má pomoci nejen přeplněným věznicím, ale také samotným obětem.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









