Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý v edinburském zámku Holyrood, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku, prohlásila, že skotský parlament předloží návrh zákona o referendu o skotské nezávislosti s plánovaným datem 19. října 2023. Referendum by bylo pouze poradním nástrojem, nikoli určujícím. Ani takové referendum ale nemůže Skotsko bez povolení z Londýna uspořádat. Sturgeonová proto oznámila, že o uspořádání referenda dopisem požádá premiéra Borise Johnsona.

V projevu k parlamentu Sturgeonová kritizovala britskou konzervativní vládu v čele s Johnsonem, která Skotsko „vytrhla z Evropské unie“, „hrozí obchodní válkou“ a dostala zemi na pozici druhého nejhoršího ekonomického růstu ve skupině G20. „Doufám, že konzervativci prohrají příští volby. Hluboce věřím, že si to zaslouží,“ prohlásila premiérka a pokračovala: „Nedovolím, aby byla skotská demokracie ve vězení Borise Johnsona.“

Sturgeonová zopakovala své prohlášení z poloviny června, že Skotsko má demokratický mandát na vyhlášení referenda o nezávislosti, jelikož ve skotském parlamentu mají většinu strany, které nezávislost podporují, konkrétně Skotská národní strana a Zelení.

Londýn toto tvrzení odmítá a tvrdí, že Skotové se již v roce 2014 vyjádřili, že chtějí zůstat součástí Británie, a to většinou 55 procent hlasů. Dalším argumentem Westminsteru je, že referendum před osmi lety bylo vyhlášeno za podmínky, že půjde o „jednu příležitost a generaci“.

„Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme o (referendu) uvažovat znovu,“ řekl v polovině měsíce lídr Dolní sněmovny Mark Spencer.

Premiér Johnson se k úternímu projevu Sturgeonové zatím nevyjádřil. Před jeho začátkem pouze uvedl, že „bude poslouchat, co má skotská premiérka na srdci“.