Prakticky první věcí, kterou členové Evropské komise po příletu do Česka uviděli, byla kráva vzhůru nohama. A to na anglicky psaných billboardech, které zástupci velkých zemědělských podniků v Česku umístili podél silnice z Pardubic do Litomyšle. Iniciativa nazvaná Vládní agrohazard, za níž stojí Agrární komora a Zemědělský svaz, takto chtěla Evropskou komisi upozornit na údajně nespravedlivou zemědělskou politiku české vlády.

Předsednictví Evropské unie, které Česko v pátek v Litomyšli spolu s Evropskou komisí slavnostně zahájilo, ovšem nemá s domácími podmínkami dotací pro zemědělce nic společného. Setkání kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) s Evropskou komisí, vedenou její předsedkyní Ursulou von der Leyenovou, sloužilo hlavně k ujasnění toho, co od sebe obě strany mohou očekávat.

„Je možné si to představit trochu jako úvodní schůzku týmů dvou firem na startu společného důležitého projektu. Chcete se poznat osobně, ujasnit si, že do spolupráce jdete naplno a že se těšíte,“ komentuje to pro HN Helena Truchlá, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se