Z regionu, v němž kdekterá země má s kdekterým bližším či vzdálenějším sousedem nevyrovnané účty, vypadají úvahy o společné obranné alianci jako sci-fi. Zvláště pokud by se na ní měly podílet arabské země i Izrael. Tady je však třeba připomenout, co vedlo ke zrodu NATO v roce 1949. Zjevná sovětská hrozba zaplavující střední a východní Evropu.

Na Blízkém východě dnes mocnou hrozbu pro řadu arabských zemí představuje Írán s jeho rozvinutým raketovým a jaderným programem. Dnes se Teherán neostýchá veřejně ohlašovat, že ve svých zařízeních obohacuje uran na mnohem vyšší úroveň, než je zapotřebí pro civilní využití, a v regionu financuje řadu „klientů“ – teroristických organizací ohrožujících místní vlády.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se