Z regionu, v němž kdekterá země má s kdekterým bližším či vzdálenějším sousedem nevyrovnané účty, vypadají úvahy o společné obranné alianci jako sci-fi. Zvláště pokud by se na ní měly podílet arabské země i Izrael. Tady je však třeba připomenout, co vedlo ke zrodu NATO v roce 1949. Zjevná sovětská hrozba zaplavující střední a východní Evropu.

Na Blízkém východě dnes mocnou hrozbu pro řadu arabských zemí představuje Írán s jeho rozvinutým raketovým a jaderným programem. Dnes se Teherán neostýchá veřejně ohlašovat, že ve svých zařízeních obohacuje uran na mnohem vyšší úroveň, než je zapotřebí pro civilní využití, a v regionu financuje řadu „klientů“ – teroristických organizací ohrožujících místní vlády.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.