Olga Vránová žije v severočeském Mostu. V regionu, pro který je typické množství sociálně vyloučených lokalit. Míst, kde žijí převážně lidi pod hranicí chudoby. Stará se o svou patnáctiměsíční vnučku a od té doby, co její muž přišel o práci, jsou hlavním zdrojem jejích příjmů sociální dávky. „Teď mi přidali 3800 korun na malou, ale prý mi zase kvůli tomu tři tisíce vezmou z mojí dávky,“ popisuje nejistě svoji situaci Vránová. Víc o tom prý neví. Její manžel údajně také na nic nemá nárok. „Nebo má? Já nevím, měla bych se někde zeptat,“ dodává trochu rozpačitě babička malé Elišky.

Její příběh popisuje současnou situaci kolem lidí v chudobě a sociálních dávek, které je mají vrátit do normálního světa. Jak potvrzuje studie projektu IDEA, sociální dávky mnohdy s chudobou bojovat nedovedou. Studii vypracoval institut CERGE-EI, jenž funguje při Národohospodářském ústavu Akademie věd.

Porovnávala poměry v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách a „normálním“ světě. Vyloučená lokalita přitom nemusí nutně znamenat ghetto, které zabírá polovinu severočeského města. „Za sociálně vyloučenou je považována lokalita, kde dochází ke koncentraci více než dvaceti osob žijících v nevyhovujících podmínkách,“ uvádí studie.

Zásadním problémem systému sociálních dávek v Česku je pak podle studie výrazně nižší míra jejich pobírání, než by odpovídalo nárokům na ně. Neboli řada domácností by se z chudoby mohla dostat, pokud by pobírala veškeré dávky, na které má nárok. Jak uvádí jedna z autorek studie Klára Kalíšková, v sociálně vyloučených lokalitách je podíl těch, kteří dávky pobírají, z celkového množství těch, kteří na ně mají nárok, nižší než v běžné populaci. Neboli ve vyloučených lokalitách je více těch, kteří mají na dávku nárok, ale buď o ní nevědí, nebo o ni nedokážou zažádat. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.