Když vláda na jaře rozhodla o konci povinného přidávání biosložek do pohonných hmot, chtěla tím výrazně zlevnit paliva. Jenže jejich distributoři mají naprosto opačné záměry. Podíl biosložek v palivech se podle nich bude naopak zvyšovat. To jde proti původním záměrům současného kabinetu Petra Fialy (ODS).
Jeho očekávání bylo, že když bude přimíchávání biosložek dobrovolné, přestanou se v palivech používat. Klesne tak cena pohonných hmot, neboť přidáváním biolihu či metylesteru řepkového oleje se celý proces zdražuje. Povinnost přestala platit od 1. července. Cena paliv od té doby ale příliš neklesla. Pumpaři biosložky přimíchávají dál, neboť jim nic jiného nezbývá. A budou i nadále.
Příčinou je tlak Evropské unie na ekologičtější složení motorových paliv a snížení vypouštění škodlivin do ovzduší.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









