Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se minulý týden pochlubila, že Česko získá do roku 2030 z fondů Evropské unie 1234 miliardy korun na dekarbonizaci průmyslu i pomoc chudším skupinám obyvatel. Podpora souvisí s plánem nazývaným Fit for 55, podle něhož chce unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent.

Jak ale bude suma, která dosahuje více než dvou třetin ročních příjmů státního rozpočtu, rozdělená, zatím ministerstvo prozrazuje jen v hrubých rysech. Podle zástupců energetiky, ocelářství i nezávislých expertů je však právě způsob, jakým budou peníze využité, klíčový pro to, aby se Česku přestup na moderní bezemisní ekonomiku podařil. Zatím podle nich země ve využití obnovitelných zdrojů a budování moderní energetické infrastruktury zaostává.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.