Vrchním státním zástupcem (VSZ) v Olomouci se stal Radim Daňhel. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal ráno jeho jmenování a dopoledne jej společně s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedl do funkce.

Těsně poté pak rezignoval na funkci náměstka olomouckého úřadu žalobce Pavel Komár. Podle Blažka mu svůj záměr skončit oznámil již 30. května, tedy v době, kdy nebylo ještě známo jméno nového olomouckého vrchního státního zástupce. Podle informací HN mluvil Komár o své rezignaci také na setkání státních zástupců s ministrem Blažkem v minulých týdnech. Důvodem tak budou zřejmě vzájemné antipatie mezi Komárem a současným šéfem resortu spravedlnosti. 

Daňhela jako nového šéfa olomouckého VSZ Blažkovi navrhlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) poté, co bývalý dlouholetý šéf olomouckých žalobců Ivo Ištvan letos v březnu na vlastní žádost skončil a nyní pracuje právě na NSZ.

Před deseti lety působil Radim Daňhel na Vrchním státním zastupitelství v Praze, kde měl na starosti například případ tunelování Čepra jeho tehdejším ředitelem Tomášem Kadlecem. Nebo také odblokování části ruského dluhu. Uspěl rovněž s kauzou stomilionového krácení daní při obchodu s cigaretami, která skončila odsouzením elitního advokáta Jiřího Teryngela či podnikatele Marko Stehlíka pro podvod.

V Praze Daňhel pracoval šest let, z toho poslední rok jako ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. V roce 2013 se ale z rodinných důvodů nechal přeložit na okresní státní zastupitelství do Kroměříže, které poslední tři roky řídí

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se