Ano, extrémní horka mohou mít za důsledek nevyspání, a dokonce vidiny, jak nedávno upozornili vědci. Vzhledem k třicítkám, které panují v Česku, by to bylo pochopitelné. Ale prý je načase vytáhnout svetr. Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okupuje její východní a jižní území. Spolu s dvouletou pandemií koronaviru vytvořila geopolitická situace stav klimatické a energetické války. No, první, kdo by si měl ten svetr obléci, je premiér Petr Fiala.

Ekonomická krize začala nabírat na síle už dříve. Míra inflace v USA rostla již v srpnu 2021 a nadále pokračuje. Opakovaný nedostatek dodávek z východní Asie donutil velkou část průmyslu (především automobilového) k výraznému omezení výroby, což ve společnosti vytvořilo větší vnitřní tlak. Produkce rostla jak ve východní Asii, tak v Evropě a vyšší poptávka po plynu začala vytvářet problémy s rostoucími cenami energií. Již během podzimu 2021 se zdvojnásobily, což vedlo k bankrotu několika distributorů energií v Česku. Více než 700 tisíc domácností zůstalo bez dodavatelů energie a bylo nuceno přejít k tzv. „dodavateli poslední instance“. Deset procent české populace okamžitě zaznamenalo trojnásobný nárůst účtů za energie. Češi si také na konci roku 2021 zvolili novou pětikoaliční vládu, zatímco ta předchozí zadlužila stát na historická maxima a vytvořila tlak na novou vládu, aby přišla s rozpočtovými škrty. To vše se stalo před ruskou válkou na Ukrajině.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.