Neprostupný terén na dvou protilehlých skalních masivech, štiplavý kouř, vyschlá krajina i agresivní vosy. Krocení požáru poničených lesů uprostřed Národního parku České Švýcarsko ale v pondělí hasičům asi nejvíce ztížil vítr, kvůli němuž se plameny začaly šířit dál. A to i do Německa a přímo k národní přírodní památce Pravčická brána, odkud hasiči evakuovali turisty. 

V noci na úterý pak evakuovali v Hřensku asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli dál sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kterou evakuovali v pondělí. Kouř a dým z rozsáhlého požáru je patrný i v jiných částech republiky, podle hasičů se šíří v pásu téměř přes celou republiku.

Kouř se šíří republikou

Hasiči v Česku od rána evidují velký počet hlášení zápachu kouře. Občany žádají, aby volání zvážili, pokud nevidí plameny. Jde zřejmě o kouř z Děčínska.

V NP České Švýcarsko nyní hoří zhruba na 30 hektarech. Hasiči by požár mohli dnes (v úterý) dostat pod kontrolu, pokud se nezhorší počasí, uvedl velitel zásahu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se