Technologický sektor v Evropské unii zažil jedno z nejhorších prvních pololetí v poválečné historii akciových trhů. Není v tomto ohledu výjimkou, zajímavou anomálií však je, že jde o pokles hodnoty firem proti jejich zlepšujícím se hospodářským výsledkům.
V žebříčku BCM Top 10 Evropských technologických firem figuruje na šestém místě BioNTech, jehož tržní hodnota klesla letos za sedm měsíců bezmála o třicet procent. Mezitím však společnost, která vyvinula vakcínu proti covidu, oznámila za rok 2021 dramatický nárůst ukazatelů téměř z nuly v roce 2020, když při necelých 19 miliardách eur tržeb dosáhla neuvěřitelných 10 miliard zisku. Pád akcií BioNTechu přitom navíc nastal během doby, kdy začalo být jasné, že epidemie covidu nekončí a půjde se do posilujících dávek.
Příklad německé biotechnologické firmy ilustruje, že obrovská investiční očekávání vtahují i tvůrce úspěšných strategií a produktů na horskou dráhu vzestupů a pádů. Rostoucí volatilita dělá z investování spíše sport než nějakou udržitelnou činnost vedoucí ke dlouhodobému zhodnocování majetku, založenému na racionálních hospodářských fundamentech.
Druhé dějství firmy BionTech: Peníze za vakcínu proti covidu-19 investuje hlavně do boje s rakovinou
Jistě, na poklesu v průměru kolem 20 procent od začátku roku se i u deseti top technologických firem Evropy podílí válka na Ukrajině. Trhy zasáhla plošně, a tak spadla i hodnota vedoucího Medtroniku, irského producenta zdravotnických technologií, jemuž v žebříčku dýchají na krk společnosti SAP a Siemens.
Český Avast zůstal v žebříčku i po sedmi měsících roku na desátém místě. Tržní kapitalizace Avastu je řádově nižší než u uvedených gigantů. Avast je stále jedním z celosvětově vedoucích hráčů na poli „antivirového softwaru“. Firma ztratila od začátku roku skoro 22 procent, a patří tak k průměru.
Aktuální cena Avastu může být ovlivněna plánovanou akvizicí ze strany Nortonu. Na výsledek fúze si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Stejně jako na výsledky hospodaření dalších evropských technologických firem. V současné době vidíme mnoho vedlejších faktorů, které mohou ovlivňovat cenu společností na trhu, a ani sebelepší modely prognózování budoucího vývoje cen nám nepomáhají, aby se investor mohl spolehlivě rozhodnout, zda je ten správný čas k nákupu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist