Technologický sektor v Evropské unii zažil jedno z nejhorších prvních pololetí v poválečné historii akciových trhů. Není v tomto ohledu výjimkou, zajímavou anomálií však je, že jde o pokles hodnoty firem proti jejich zlepšujícím se hospodářským výsledkům.

V žebříčku BCM Top 10 Evropských technologických firem figuruje na šestém místě BioNTech, jehož tržní hodnota klesla letos za sedm měsíců bezmála o třicet procent. Mezitím však společnost, která vyvinula vakcínu proti covidu, oznámila za rok 2021 dramatický nárůst ukazatelů téměř z nuly v roce 2020, když při necelých 19 miliardách eur tržeb dosáhla neuvěřitelných 10 miliard zisku. Pád akcií BioNTechu přitom navíc nastal během doby, kdy začalo být jasné, že epidemie covidu nekončí a půjde se do posilujících dávek.

Příklad německé biotechnologické firmy ilustruje, že obrovská investiční očekávání vtahují i tvůrce úspěšných strategií a produktů na horskou dráhu vzestupů a pádů. Rostoucí volatilita dělá z investování spíše sport než nějakou udržitelnou činnost vedoucí ke dlouhodobému zhodnocování majetku, založenému na racionálních hospodářských fundamentech.

Jistě, na poklesu v průměru kolem 20 procent od začátku roku se i u deseti top technologických firem Evropy podílí válka na Ukrajině. Trhy zasáhla plošně, a tak spadla i hodnota vedoucího Medtroniku, irského producenta zdravotnických technologií, jemuž v žebříčku dýchají na krk společnosti SAP a Siemens.

Český Avast zůstal v žebříčku i po sedmi měsících roku na desátém místě. Tržní kapitalizace Avastu je řádově nižší než u uvedených gigantů. Avast je stále jedním z celosvětově vedoucích hráčů na poli „antivirového softwaru“. Firma ztratila od začátku roku skoro 22 procent, a patří tak k průměru.

Aktuální cena Avastu může být ovlivněna plánovanou akvizicí ze strany Nortonu. Na výsledek fúze si budeme muset ještě pár měsíců počkat. Stejně jako na výsledky hospodaření dalších evropských technologických firem. V současné době vidíme mnoho vedlejších faktorů, které mohou ovlivňovat cenu společností na trhu, a ani sebelepší modely prognózování budoucího vývoje cen nám nepomáhají, aby se investor mohl spolehlivě rozhodnout, zda je ten správný čas k nákupu.