Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl předpovídá růst inflace až k hodnotě 20 procent. Nehledě na zavedenou teorii a praxi se ale rada národní banky rozhodla na posledním zasedání nezvyšovat úrokové sazby a čekat. Jsou ale sazby opravdu dostatečně vysoko? 

Na aktuální situaci a její řešení existují dva různé názory. Jeden zastával bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok, jenž věřil, že zvyšováním sazeb dostane inflaci pod kontrolu. Druhý názor zastává stávající guvernér Michl, který tvrdí, že inflace je převážně importovaná a tlumení domácí poptávky zvýšením sazeb inflaci nesníží, navíc jsou sazby dostatečně vysoko

Dosud ale zdroj inflace není možné jednoznačně určit. Zcela rozhodně do ní promlouvá napjatá situace ve světě ve formě problémů v dodavatelských řetězcích a války na Ukrajině, která vyhnala ceny mnohých komodit. Také do ní ale promlouvá rozjetá poptávka po skončení pandemie covidu, při které velká část populace odložila spotřebu a nahromaděné prostředky se začaly uvolňovat až v polovině minulého roku. A také velmi uvolněná postcovidová monetární politika. 

Jsou ale úrokové sazby skutečně vysoko, jak tvrdí současný guvernér? Při pohledu do minulosti to tak nevypadá. V 90. letech byla inflace mnohem výš, než je dnes, a tehdy bylo jako hlavní zbraň zvoleno právě zvyšování sazeb. Jenže rozdíl mezi inflací a klíčovou dvoutýdenní repo sazbou je proti 90. letům pořád velmi vysoký. 

V roce 1996 byla inflace 8,6 procenta a dvoutýdenní repo sazba 12,4 procenta. V roce 1997 byla inflace na úrovni 10 procent, průměrná úroková sazba ale byla 14,75 procenta. V roce 1998 byla roční inflace 6,8 , úroková sazba byla 9,5 procenta. Úrokové sazby byly v minulosti vyšší než inflace, kromě úplného začátku 90. let, kdy se inflace nechala být. Úrokové sazby jsou dnes vůči inflaci stále velmi nízko

Nezbývá nám než se modlit, abychom nenastoupili cestu Turecka, kde místní prezident drží sazby velmi nízko a inflace na úrovni 80 procent dláždí Turkům cestu k bídě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.